7 czerwca 2022r. (we wtorek) o godz. 9.30 w parku miejskim odbędzie się podsumowanie projektu "100 na 100" - "100km dla naszej planety". W podsumowaniu biorą udział wszyscy uczniowie i nauczyciele. Zapraszamy także rodziców i przyjaciół szkoły, którzy pokonali dystans 100 kilometrów i wygrali.
PODSUMOWANIE PROJEKTU "100KM DLA NASZEJ PLANETY"
1 CZERWCA DZIEŃ DZIECKA
RODZINNA WYCIECZKA
W piątkowy poranek, 27 maja 2022 roku, laureaci Rodzinnego Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd był nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie, które zdobyli wszyscy uczestnicy.
Pierwszym punktem zwycięskiego wyjazdu było zwiedzanie Łazienek Królewskich. Panie przewodniczki, Beata i Ania, przybliżyły historię tego niezwykłego miejsca. Spacer rozpoczęto od Belwederu, gdzie wysłuchano kilku ciekawych anegdotek, przeplatanych historycznymi faktami. Następnie uczestnicy zwiedzili Starą Oranżerię, gdzie podziwiali XVIII- wieczną Królewską Kolekcję Rzeźby. Ogromne wrażenie zrobił na wszystkich Teatr Królewski – autentyczny, XVIII- wieczny teatr dworski w Europie, jedyny taki w Polsce. Kolejnym obiektem zwiedzanym przez uczestników był Biały Dom – wybudowany pierwotnie jako letnia willa króla, który służył w latach późniejszych królewskim gościom. Ostatnim punktem zwiedzania był Pałac na Wyspie, gdzie podziwiano Galerię Obrazów. Uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć jedno z najbardziej rozpowszechnionych dzieł Rembrandta i jeden z dwóch znanych konnych portretów autorstwa holenderskiego mistrza. „Jeździec polski”, będący niegdyś w kolekcji króla Stanisława Augusta, a obecnie w zbiorach nowojorskiego Frick Collection, prezentował się wspaniale wśród innych dzieł w Galerii Obrazów. Mimo nie do końca sprzyjającej pogodzie, spacer po Łazienkach Królewskich, wśród zieleni, kwiatów i śpiewu ptaków zaliczono do bardzo udanego.
Kolejnym punktem wyjazdu był spacer po Ogrodzie Zoologicznym. Tu najmłodsi przejęli inicjatywę. Prawdopodobnie to za przyczyną ich zadowolenia i uśmiechu na niebie zagościło słońce i wszyscy uczestnicy mogli oddać się przyjemności podziwiania zwierząt z różnych regionów świata. Spacer okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem dla najmłodszych, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
Serdecznie dziękujemy, pani Annie Andrzejkiewicz - dyrektor Biblioteki Publicznej oraz panu Markowi Pachnikowi - dyrektorowi Szkoły Podstawowej, sponsorom wyjazdu 😊
Organizatorzy
Zespół Redakcyjny „Tornistra”
Samorząd Uczniowski
Magdalena Gójska-Gogol
Z MITOLOGIĄ ZA PAN BRAT
Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, Szkołę Podstawową im. Bolesława Prusa w Kałuszynie na nowo przepełnił duch starożytnej Grecji. Wszystko za sprawą XIII Powiatowego Konkursu Wiedzy Mitologicznej „Z mitologią za pan brat”, który odbył się w czwartek 19 maja 2022r. Patronat nad tym przedsięwzięciem już po raz kolejny objęli: Kurator Oświaty, Starosta Miński oraz Burmistrz Kałuszyna.
Zmagania znawców mitów greckich rozpoczęły się punktualnie o godz. 10.00 w hali gimnastycznej. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kałuszynie pan Marek Pachnik bardzo serdecznie powitał uczestników konkursu, a także ich opiekunów. Życzył nie tylko powodzenia w mitologicznych potyczkach, ale również radości i zadowolenia z udziału w tej rywalizacji. W tym roku w szranki stanęło 42 uczniów z 24 szkół podstawowych powiatu mińskiego. Znawcy mitów mieli 45 minut na rozwiązanie testu, składającego się z siedemdziesięciu pytań zamkniętych. Zmierzyli się oni nie tylko z zagadnieniami sprawdzającymi znajomość mitologii, ale również wywodzących się z niej związków frazeologicznych. Najlepiej z pytaniami konkursowymi z zakresu mitologii poradził sobie uczeń Szkoły Podstawowej w Janowie – Grzegorz Ciąćka. Drugie miejsce zajęła Amelia Dróżdż z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Mazowieckim, zaś na trzecim miejscu uplasowała się Wiktoria Szostak ze Szkoły Podstawowej w Wiegolesie.
Podsumowanie konkursu odbyło się tego samego dnia już o godz. 12.15. Było to możliwe dzięki sprawnej pracy kilkuosobowej komisji konkursowej na czele z panią Katarzyną Mroczek, pomysłodawczynią i główną koordynatorką całego przedsięwzięcia. Uroczystość wręczenia nagród, dyplomów i podziękowań uświetniła obecność zastępcy burmistrza pani Henryki Sęktas. Niekryjący zadowolenia zwycięzcy mitologicznych zmagań otrzymali puchary oraz karty podarunkowe do Empiku o nominałach 200zł, 150zł lub 100zł. Wszystkim laureatom, a także ich opiekunom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.
Monika Marciniak
IV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
Nauka języka obcego nie istnieje w oderwaniu od jego historii i kultury. Język jest tworem żywym, który nieustannie rozwija się i zmienia, jest jak lustro, które odbija wszystko, co tworzy oraz o czym myśli człowiek.Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych zrodził się z potrzeby promowania tej idei. 10 maja w naszej szkole miała miejsce jego czwarta edycja. Uczniowie z sześciu szkół z powiatu mińskiego zmierzyli się w dwóch kategoriach.
Zwycięzcami w kategorii klas IV-VI zostali:
I miejsce - Paweł Ziędalski ze Szkoły Podstawowej w Hucie Mińskiej
II miejsce - Michał Miller ze Szkoły Podstawowej w Wiśniewie
III miejsce - Szymon Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku
Zwycięzcami w kategorii klas VII-VIII zostali:
I miejsce - Oliwia Smolińska ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie
II miejsce - Oliwia Bartyzel ze Szkoły Podstawowej w Pustelniku
III miejsce - Natasza Blacharska ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy o krajach, w których króluje język Shakespearea.
17
IX POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI JEDNEGO WIERSZA
W słoneczny poniedziałek 16 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Kałuszynie po raz dziewiąty odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Jednego Wiersza. Organizatorem tego przedsięwzięcia są bibliotekarki szkolne Grażyna Michalska i Jolanta Kopczyńska. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Starosta Miński i Burmistrz Kałuszyna.
Uczestnicy wystąpili w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0 – III, IV - VI i VII - VIII. Dyrektor, pan Marek Pachnik powitał serdecznie uczestników, a także ich opiekunów. Wszyscy uczniowie z niezwykłą powagą i skupieniem oczekiwali na swój występ.
W tym roku, który poświęcony jest m.in. Marii Konopnickiej, wszyscy uczestnicy prezentowali jej wiersz pt. „Stefek Burczymucha”. W konkursie wzięło udział 52 uczniów (34 dziewczęta i 18 chłopców) z 27 szkół powiatu mińskiego. Prezentacje oceniała komisja w składzie: Jacek Pacocha – aktor, reżyser, dyrektor Teatru Edukacyjnego Atlantis z Warszawy, Ewa Wąsowska – instruktorka z Domu Kultury w Kałuszynie oraz Teresa Kowalska – prezes Stowarzyszenia „Drzewo pokoleń” z Kałuszyna.
Po wręczeniu nagród, głos zabrał pan Jacek Pacocha, który pogratulował wszystkim uczestnikom, a także udzielił kilku cennych rad związanych z przygotowaniem się do recytacji. Szczególną uwagę zwrócił na odpowiednią interpretację utworu.
Konkurs spełnił swoje cele, którymi są popularyzacja twórczości polskich poetów, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz pogłębienie zainteresowania poezją. Jest również świetną okazją do integracji środowisk szkolnych.
Nasze przedsięwzięcie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne i zwiększa się liczba jego uczestników. Mimo, iż niesie za sobą pewną rywalizację, to najważniejsze by recytacja sprawiała przyjemność i była pewnego rodzaju zabawą.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i gorąco zapraszamy za rok.
WYNIKI IX POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO JEDNEGO WIERSZA
KATEGORIA KLAS 0 – III
1 MIEJSCE – NOWAK KACPER KL. III - SP NR 1 MIŃSK MAZOWIECKI
2 MIEJSCE – CICHOCKI ALBERT KL. III – SP PUSTELNIK
3 MIEJSCE – WĄSOWSKA KINGA KL. III – SP KAŁUSZYN
WYRÓŻNIENIE – CIĄĆKA DAWID KL. II – SP JANÓW
MALKA HANNA KL. 0 – SP MROZY
PODRUCKA OLIWIA KL. 0 – SP SIENNICA
KATEGORIA KLAS IV – VI
1 MIEJSCE – SABAK MICHAŁ KL. V – SP JANÓW
2 MIEJSCE – DEBAŁA GABRIELA KL. V – SP HUTA MIŃSKA
3 MIEJSCE – FABIAN ZALEWSKI KL. VI – SP STARA NIEDZIAŁKA
WYRÓŻNIENIE – GAJ JANINA KL. VI – Z SZ – P CISIE
CHRÓST DOMINIK KL. IV – SP WIELGOLAS
KATEGORIA KLAS VII – VIII
1 MIEJSCE - ROSA ANTONI KL. VIII – SP DOBRE
2 MIEJSCE - KUSAK ZUZANNA KL. VIII – SP KAŁUSZYN
3 MIEJSCE - MICHALIK JAGODA KL. VII – SP SIENNICA
WYRÓŻNIENIE – STABOLEWSKA KLAUDIA KL. VII - MOW PODCIERNIE
OWSIANKO JULIA KL. VII – SP ŁADZYŃ
ŁYCZKOWSKA AGATA KL. VIII - SP NR 1 MIŃSK MAZ.
Pan Poeta Show
10 maja uczniowie klas 2 zostali zaproszeni do obchodów Tygodnia Bibliotek przez Dyrektora Biblioteki Publicznej w Kałuszynie. Wzięli udział w spotkaniu z Panem Poetą, bajkopisarzem, autorem takich książek jak „Kura, co tyła na diecie”, „Kaczka, co przebrała miarkę”, „Paw, co ogon miał z przyjaźni”, „Wróbel, co oćwierkał sąsiadów”, „Sowa, co bałagan ma w porządku”. O godzinie 10.15 rozpoczęła się zabawa z poezją. W centrum znalazły się bajki o kurze, kaczce i pawiu. Pan Poeta najpierw je twórczo recytował za pomocą pacynek, a następnie zapraszał wszystkich do wspólnej zabawy m.in. balonami i pawimi piórami oraz kuferkiem pełnym przebieranek. To niezwykłe spotkanie na długo zapadnie w pamięć młodym czytelnikom 😊
33
CZY MŁODZI LUDZIE NIE POTRZEBUJĄ SNU?
Okazuje się, że młodzi ludzie nie potrzebują snu. Przekonałam się o tym 7 maja podczas nocnego biwaku (tzw. "nocowanki") klasy VIb w Szkole Podstawowej w Chrościcach.
Wszystko zaczęło się w piątek 6 V, kiedy to rodzice przywieźli swoje pociechy do Chrościc. Piękna pogoda, boisko i doskonale wyposażony plac zabaw przed szkołą zachęcały, aby młodzież wspólnie grała, bawiła się i cieszyła swoją obecnością w innym niż zwykle otoczeniu i innych realiach.
O godz. 20.00 dotarły do nas zamówione wcześniej pizze i przyszła pora na kolację. Potem dziewczyny i chłopaki integrowali się tańcząc, grając w ping-ponga, odwiedzając się w swoich salach. Wszyscy czekaliśmy, kiedy zrobi się ciemno, aby wyruszyć na nocne podchody. Jako pierwsi wyruszyli chłopcy pod opieką wychowawczyni. Zostawiali znaki kierunkowe, wymyślali ciekawe zadania, aż dotarli do lasku, gdzie w ukryciu czekali na koleżanki. Dziewczyny pod opieką pani Agnieszki Borucińskiej nie pozwoliły na długi czas oczekiwania i chwilę później zobaczyliśmy latarki, usłyszeliśmy rozmowy dziewcząt. Znalazły nas momentalnie. Pokazały na telefonie udokumentowane zadania. W wyśmienitych humorach wracaliśmy do szkoły.
Potem zaczęły się gry i zabawy z tańcem, muzyką, balonami itp. Nikt nikogo nie zmuszał, każdy robił, na co miał ochotę. Sądziłam, że ok. godziny drugiej młodzi ludzie pójdą spać. Niestety, moje nadzieje okazały się płonne. Nikt nie zamierzał kłaść się spać, chociaż większość była przebrana w pidżamy, nikt nie wyglądał na zmęczonego. Przyszła pora na gry planszowe i ruchowe np. "Gorący ziemniak" czy "Twister" albo oglądanie filmów.
Kiedy ok. godz. 4 zaczęło się robić jasno, co niektórzy poczuli sie głodni i w kuchni rozpoczęło się "tostowanie". Po tak wczesnym śniadaniu dalej trwały gry, zabawy i rozmowy. Ok. godz. 7 posprzątaliśmy po sobie szkołę, wyszliśmy na plac zabaw i ok. godz. 8 rodzice zaczęli odbierać swoje dzieci. Widać było, że członkowie klasy 6b są zmęczeni, niewyspani, ale zadowoleni z inaczej spędzonej nocy.
Ogromne podziękowania składam Pani Izabeli Jackiewicz i pozostałym pracownikom placówki za udostępnienie nam szkoły w Chrościcach. Okazuje się, że nie trzeba wyjechać daleko, aby wspólnie dobrze spędzić czas, poznać się lepiej i popatrzeć na siebie inaczej niż w szkole.
Izabela Borucińska
6
Nietypowy pokaz mody w zerówkach
"Wiwat Wiosno!"
126 maja chętni uczniowie klas 0 wzięli udział w pokazie mody. Tematem przewodnim była wiosna... i recykling. Stroje zostały przygotowane z gazet, folii, butelek a nawet z opakowań po jajkach :)
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali sie na specjalnie na tą okazję przygotowanym wybiegu. Publiczność była zachwycona gracją i stylem uczestników pokazu. Wszyscy uczestnczy dostali gromkie brawa.
Spotkanie zostało zakończone rozdaniem nagród i dyplomów, które wręczył
p. Dyrektor - Marek Pachnik.
M. Szaniawska
5 MAJA - DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Bariery i ograniczenia, które utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie, nie są wynikiem niepełnosprawności, lecz wyzwaniem do ciągłej zmiany otaczającej nas rzeczywistości. W Polsce żyje ponad 4 mln osób niepełnosprawnych. Ok. 100 tys. spośród nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w wielu miejscach na terenie naszego kraju są organizowane różne spotkania, warsztaty, pikniki, czy happeningi. My natomiast dzisiaj zapraszamy Was do nieco innej zabawy. Szukajcie na korytarzu stolików z mega kolorowanką dotyczącą dzisiejszego święta. Weźcie swoje kredki, pokolorujcie dowolnie wybrany element, tym samym pokażcie swoje wsparcie i solidarność z osobami niepełnosprawnymi.
Życzę miłego dnia.
Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu „Serce Serc”
Małgorzata Chrościcka
Konkurs historyczny "Katyń"
29 kwietnia 2022 r., w naszej szkole odbył się konkurs historyczny, którego motywem przewodnim był Katyń jako symbol męczeństwa żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, oraz służb mundurowych przedwojennej Rzeczypospolitej.
Uczniowie rozwiązywali zadania w aplikacji Kahoot, test składał się z 20 pytań ilustrowanych fotografiami, filmami, źródłami archiwalnymi.
W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klas VII-VIII.
I miejsce zdobył Paweł Abramowski z klasy VII c- z 18 trafnych odpowiedzi,
II miejsce Dawid Śledziewski z klasy VIII a i Zosia Kurowska z VIII c- po 17 trafnych odpowiedzi,
III miejsce Justyna Witon z klasy VII c – 15 dobrych odpowiedzi.
Po 14 poprawnych odpowiedzi mieli Krystian Wiechetek i Michał Abramowski, 11 dobrych zdobył Sebastian Grubek.
Był to już trzeci konkurs w tym roku. Miał być ostatni. Uczniowie zdecydowali jednak, że po egzaminach chcieliby jeszcze przystąpić do rywalizacji. Wybrany przez uczniów temat to historia powojennej Polski w latach 1945- 1989.
Konkurs zaplanowany jest na 31 maja 2022 na godzinę 12.15 w sali informatycznej. Materiały znajdziecie w wiadomościach na dzienniku elektronicznym.
Wszystkim uczestnikom a zwłaszcza laureatom gratulujemy.
Zapraszam do udziału w najnowszym konkursie.
Konkurs przygotowali nauczyciele: M. Bartosiak, nauczycielka historii, I. Wierzbicki, nauczyciel informatyki. /MB/
UCZENNICA "NAJLEPSZEJ SZKOŁY W MIEŚCIE" TWÓRCĄ NAJLEPSZEJ REKLAMY SZKOŁY W POLSCE*
*wg jury IV Konkursu Multimedialnego "Reklama Mojej Szkoły"
26 kwietnia 2022r. w Domu Kultury w Kałuszynie miało miejsce uroczyste podsumowanie IV edycji Konkursu Multimedialnego "Reklama Mojej Szkoły". Był to:
- konkurs o zasięgu ogólnopolskim;
- konkurs pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Starosty Mińskiego i Burmistrza Kałuszyna;
- konkurs, którego organizatorem od początku, czyli roku 2018, jest Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie.
W kolejnych latach zmieniała się formuła konkursu i jego zakres terytorialny - od powiatowego, przez wojewódzki, a skończywszy na ogólnopolskim.
W tym roku na konkurs "Reklama Mojej Szkoły" wpłynęło równo 100 prac. Nas - jako organizatorów, bardzo to ucieszyło. Jeszcze większą radość sprawiła nam lokalizacja szkół, które przystąpiły do konkursu. Miejscowości, skąd dotarły do nas reklamy szkół, są rozmieszczone na terenie całej Polski. Najdalsza reklama pochodzi ze Szczecina - 620km od Kałuszyna. Na dyplomach, które otrzymali uczniowie i nauczyciele, była przygotowana poglądowa mapka - to robiło wrażenie. Ale odległe lokalizacje spowodowały, że laureaci nagrodzonych prac, nie zdecydowali się przyjechać osobiście na finał konkursu. Bardzo żałujemy, że tak się stało, ale z drugiej strony rozumiemy decyzje opiekunów.
Na uroczystą galę przybyli: Burmistrz Kałuszyna Pan Arkadiusz Czyżewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Bogusław Michalczyk, jurorzy konkursu, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kałuszynie, którzy brali udział w konkursie i przygotowali reklamę swojej szkoły, Dyrektor szkoły Pan Marek Pachnik i kilkoro nauczycieli.
W skład tegorocznego jury weszły 4 osoby - ludzie związani z mediami:
- Pani Katarzyna Berska - nauczycielka jęz. polskiego w naszej szkole, miłośniczka myślenia wizualnego i kobieta sztuki, redaktor w wydawnictwie "Kreatywny Ogród";
- Pan Marian Pełka - dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kałuszynie i pasjonat fotografii;
- Pan Jan Zbigniew Piątkowski - redaktor naczelny tygodnika "Co słychać", właściciel "Medial Piątkowski", dziennikarz telewizyjny „Cs TV”;
- Pan Krzysztof Wierzbicki - absolwent naszej szkoły, operator filmowy.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Pan Marek Pachnik. Po powitaniu przybyłych gości głos zabrała pomysłodawczyni konkursu Pani Izabela Borucińska, która krótko omówiła tegoroczną edycję.
Potem nastąpiło podsumowanie etapu szkolnego, w którym jury nagrodziło 5 prac. Obecni na gali obejrzeli w pierwszym bloku trzy nagrodzone reklamy:
- pracę Justyny Witon z kl. 7c (wyróżnienie);
- pracę Nikli Guzek z kl. 6b (wyróżnienie);
- reklamę Natalii Michalik i Wiktorii Pyzińskiej z kl. 8c (III miejsce).
Wyświetlone filmy spotkały się z ciepłym przyjęciem i zostały nagrodzone brawami. Autorki prac zostały zaproszone na scenę, gdzie otrzymały dyplomy i nagrody, a ich opiekunowie - nauczyciele informatyki (Ireneusz Wierzbicki, Izabela Borucińska i Katarzyna Kwiatek) - podziękowania.
Po etapie szkolnym rozpoczęła się główna część gali, w której obecni na uroczystości obejrzeli 8 reklam. Dlaczego tyle?
Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Po pierwsze - liczba dobrych reklam, po drugie - różnorodność w podejściu do tematu, po trzecie - wkład pracy i montaż. Każdy juror zwrócił uwagę na inne aspekty reklam i naprawdę trudno było nagrodzić tylko trzy prace. Stąd cztery miejsca na podium i cztery wyróżnienia. Reklamy są różne, ale każda spełnia swoje zadanie (intryguje, zaskakuje, zaciekawia, zachęca do odwiedzenia). A przecież o to właśnie chodzi w reklamie.
Blok 8 zwycięskich reklam rozpoczął się wyróżnieniami, a skończył na I miejscu. Oto wyniki:
I miejsce - Alicja Drabarek Szkoła Podstawowa w Kałuszynie woj. mazowieckie (opiekun: p. Agnieszka Drabarek);
II miejsce - Igor Chańko Szkoła Podstawowa w Czerninie woj. pomorskie (opiekun: p. Katarzyna Chańko);
III miejsce - Dawid Chmielewski Publiczna Szkoła Podstawowa w Białopolu woj. lubelskie (opiekun: p. Beata Mojsiejuk)
i ex eaquo III miejsce - Grzegorz Lenda Szkoła Podstawowa w Rząsce woj. małopolskie (opiekun: p. Sylwia Szczuka).
Wyróżnienia (w porządku alfabetycznym)
1. Aleksander Gniado Szkoła Podstawowa w Kałuszynie woj. mazowieckie (opiekun: p. Ewa i Mariusz Gniado)
2. Weronika Kozerska Szkoła Podstawowa nr 2 Siewierzu woj. śląskie (opiekun: p. Justyna Chudy)
3. Olivier Waltar i Patryk Majtyka Szkoła Podstawowa nr 1 w Marklowicach woj. śląskie (opiekun: p. Mirela Majtyka)
4. Miłosz Warwas i Julia Grabowska Szkoła Podstawowa nr 17 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu woj. śląskie (opiekun: p. Agnieszka Beldzik).
Po obejrzeniu nagrodzonych prac i wybrzmieniu oklasków, na scenę zostali zaproszeni zwycięzcy konkursu. Spośród 8 laureatów, obecni byli tylko Alicja Drabarek i Aleksander Gniado. Ala otrzymała puchar. dyplom i nagrodę - kupon do Empiku, zaś Olek dyplom i także kupon do Empiku. Na scenie pojawił się także tata Ali, który odebrał podziękowanie i gratulacje z rąk Pana Burmistrza Arkadiusza Czyżewskiego, Pana Bogusława Michalczyka i Pana Jan Zbigniewa Piątkowskiego.
Laureaci, którzy nie dotarli na Galę, otrzymali przesyłki pocztowe z pucharami, dyplomami i nagrodami. Także każdy uczeń - uczestnik konkursu otrzymał pocztą dyplom za udział, a opiekunowie - podziękowania.
Wszystkie nagrodzone reklamy znajdują się na YouTube i można je oglądać w sieci. (strona konkursu)
Warto wspomnieć, że jeszcze wiele pięknych reklam otrzymali organizatorzy, ale konkurs, to konkurs. Nie można nagrodzić wszystkich, ale wszystkim możemy podziękować i pogratulować.
W kolejnej części uroczystości prowadząca Izabela Borucińska podziękowała jurorom za ich ciężką pracę, dyrektorowi szkoły Panu Markowi Pachnikowi za wielkie wsparcie na każdym etapie organizacji konkursu i dyrektorowi Domu Kultury Panu Marianowi Pełce za pomoc w organizacji podsumowania konkursu. Potem głos zabrał redaktor "Co słychać" Pan Jan Zbigniew Piątkowski i Burmistrz Kałuszyna Pan Arkadiusz Czyżewski. Jako ostatni głos zabrał ponownie Pan Marek Pachnik, który podziękował Pani Izabeli Borucińskiej za organizację konkursu.
Uroczystość podsumowania upłynęła w bardzo miłej, wręcz rodzinnej atmosferze - uroczystej, ale nie przytłaczającej i sztucznej. Opiekun konkursu Pani Izabela Borucińska powiedziała: " Wielu nauczycieli zadawało mi pytanie, czy będzie kolejna edycja, ponieważ uczniowie już mają pomysły na następną reklamę, ponieważ niektórzy nie zdążyli w terminie przysłać swoich prac, itd, itd Czas pokaże. Myślę, że tak, ponieważ okazuje się, że takie konkursy są potrzebne, że dzięki nim dowiadujemy się o wielu fantastycznych placówkach i o ich wspaniałej działalności, że uczniowie mogą odkryć w sobie nowe pasje i poczuć jeszcze większą przynależność do swoich szkół i dumę, że mogą się tym pochwalić".
IV edycja konkursu za nami. To już historia. Budujmy ją dalej.
Izabela Borucińska
Więcej zdjęć - w "Fotogalerii".
EKO - ŚPIEWANKI DLA ZIEMI
28 kwietnia odbył się szkolny przegląd piosenki ekologicznej połączony z wystawą prac wykonanych w konkursie „Eko zwierzak”.
W przeglądzie udział wzięli uczniowie klas I- III naszej szkoły. Głównym celem przeglądu było propagowanie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych dzieci. Ponadto organizatorzy wspólnie z wychowawcami pragnęli rozbudzić zainteresowanie światem przyrody, a dokładniej jego ochroną. Był to również czas poświęcony integracji oraz prezentacji talentów wokalnych uczniów.
Wspaniałe stroje w kolorach zielonym i niebieskim, kwiaty w dłoniach, opaski na głowach i uśmiech na twarzach towarzyszył występującym tego dnia.
4a szuka jajek schowanych przez wielkanocnego zajączka
Nowa galeria 4a szuka jajek schowanych przez wielkanocnego zajączka została dodana do albumu fotograficznego
6
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Nowa galeria Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej została dodana do albumu fotograficznego
11
ZAPRASZAMY
OGRÓDKI ZE SMAKIEM
Kochani!!! Prosimy Was o pomoc i wsparcie dla naszych Dzieciaków z Chrościc.
Firma Elektrolux zorganizowała dla oddziałów przedszkolnych konkurs "Ogródki ze smakiem". Placówka, która zdobędzie największą liczbę głosów, wygra piękny, w pełni zorganizowany przez ekspertów ogródek warzywny. Otoczenie naszej szkoły to wymarzone miejsce do stworzenia takiego miejsca. Jeśli chcecie pomóc...a liczymy na to, że tak....wystarczy, że klikniecie w poniższy link
https://www.electrolux.pl/local/ogrodki-ze-smakiem/#1359209
Potem GŁOSUJ i wybierz: Województwo: mazowieckie Powiat: miński Gmina: Kałuszyn Odział przedszkolny przy Filialnej Szkole Podstawowej. Można oddać jeden głos dziennie, aż do 25.04.2022r. Oczami wyobraźni widzimy nasze chrościckie dzieciaki, chrupiące marchewki prosto z grządki. Marchewki, które sami posadzili. Pomóżmy i zawalczmy dla naszych Dzieciaków o ten wymarzony ogródek. Głosujcie, udostępniajcie. Z góry dziękujemy za oddane głosy.
WESOŁYCH ŚWIĄT
AKCJA ŻONKILE- „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”
19 kwietnia przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje dziesiątą, jubileuszową, akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, w którą po raz kolejny włącza się również nasza szkoła. Temu wydarzeniu od początku towarzyszy hasło: „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami. W tym roku motywem przewodnim akcji Żonkile jest MIŁOŚĆ. Nasz udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości jest także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Chcemy w ten sposób solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom i złożyć bukiet żółtych kwiatów. Dlatego dzisiaj symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim oraz jego ofiarach jest skromny wiosenny kwiat- żonkil.
Z powodu przerwy świątecznej w tym roku 19 kwietnia nie będziemy rozdawali żonkili na ulicach Kałuszyna, ale zapraszamy do udziału w wydarzeniach online przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Szczegółowy program obchodów dostępny jest na stronie:
https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach-kultury
Wszystkich Uczniów, Rodziców i Pracowników naszej szkoły zachęcamy również do przypięcia żonkila na znak, że łączy nas pamięć o powstaniu i jego bohaterach. Prosimy także o przesyłanie zdjęć z żonkilem na adres: m.chroscicka@spkaluszyn.edu.pl
Nie ma znaczenia, czy będą to żywe kwiaty czy wykonane z papieru, ale ważne, abyśmy wspólnie upamiętnili ten dzień i bohaterstwo warszawskich powstańców, w tym ludność żydowską pochodzenia polskiego. Proponujemy posłużyć się szablonem żonkila do samodzielnego złożenia oraz wideoinstrukcją ze strony muzeum:
https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach-kultury
Uczcij 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim!
Przyłącz się do organizowanej Akcji Żonkile!
Przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć!
UWAGA! KINO!
We wtorek 12 kwietnia w naszej szkole będzie objazdowe kino. Bilet na seans - 6zł
kl. 0 - 3 - godz. 8.15
kl. 4 - 8 - godz. 10.05
Archiwum Aktualności