• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

            • Wizyta Państwa Rival w Kałuszynie i w naszej szkole

            • 20 kwietnia 2023 r., naszą szkołę odwiedzili Państwo Pierre i Dominika Rival, mieszkający na stałe we Francji.  Po mieście oprowadzał gości Pan Marian Pełka z synem Maciejem, który doskonale tłumaczył gościom historię
              w języku angielskim.   Pan Rival należy do Stowarzyszenia Żydów-Przyjaciół Kałuszyna, którego prezesem jest Marcel Sztejnberg.  Jego przodkowie to pradziadkowie - Izrael Minski i Esther Grai, którzy mieszkali w Kałuszynie. Rodzina zamieszkała we Francji jeszcze przed drugą wojną światową. Tauba i Chaya Minskie, babcia i ciocia Pierra Rival straciły życie w Sobiborze.  Goście poznali historię miasta, zwiedzili Izbę Pamięci oraz odwiedzili cmentarz żydowski. Szczególne zainteresowanie wzbudziły fotografie przedwojennego miasta oraz pamiątki po społeczności żydowskiej jakie posiadamy w szkole.

            • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

            • W dniach 18 - 24 kwietnia wspominamy wszystkich mieszkańców narodowości żydowskiej naszego miasta, którzy zamordowani zostali przez okupantów niemieckich w czasie II wojny światowej.

              Nie używamy dokładnych liczb.

              Było ICH tysiące. Liczbami, jeżeli, to jest możliwe niech zajmują sie historycy.

              Dla nas jest to ogrom ludzkiej tragedii, ludzkiego cierpienia, ludzkiego bestialstwa.

              Wśród ofiar zbrodni są dzieci. To uczniowie naszych kałuszyńskich szkół.  

              Dzisiaj radosne, uśmiechnięte dzieci -  uczniowie KAŁUSZYŃSKIEJ podstawówki w ciszy i zadumie w dowód pamięci zanoszą żonkile  na cmentarz  KAŁUSZYŃSKICH dzieci sprzed osiemdziesięciu lat.

              Przyczynkiem tej daty jest wybuch 19 kwietnia 1943 roku Powstania w Getcie Warszawskim.

              Dyrektor szkoły Marek J. Pachnik

              80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

              "Łączy nas pamięć", to akcja społeczna której celem jest uczczenie pamięci Żydów walczących przeciwko Niemcom w getcie warszawskim. Na ulicach polskich miast, w szkołach wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol wspólnej pamięci o bohaterach powstania w getcie. Do ogólnopolskiej akcji wzorem lat ubiegłych dołączyła nasza szkoła.
              19 kwietnia pamiętamy szczególnie o ludności żydowskiej mieszkającej w Kałuszynie. Na cmentarzu żydowskim znajdują się pomniki poświęcone Ich pamięci.  Stracili życie w obozie zagłady Treblince, tak jak uwięzieni w getcie warszawskim.   

              Dla uczczenia pamięci przedwojennych mieszkańców miasta, również walczących w powstaniu w getcie, 17 kwietnia przy pomniku na kirkucie, uczniowie z nauczycielami posadzili żonkile- symbol pamięci dla narodu żydowskiego.   Szkolna akcja sadzenia żywych żonkili zakończy się 24 kwietnia.                                                   

              Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym wystąpieniem społeczności żydowskiej. Getto w Warszawie powstało w 1940 r., Było to największe skupisko Żydów ze wszystkich miast na okupowanych terenach Polski.  Z powodu głodu, chorób zakaźnych i w wyniku egzekucji zmarło 200 tys. ludzi, wśród nich dzieci. Od lata do końca 1942 r., Niemcy wywieźli z getta do obozu zagłady w Treblince prawie 300 tysięcy Żydów. Wśród pozostałych przy życiu, narodziła się idea zbrojnego oporu. Walki rozpoczęły się rankiem 19 kwietnia 1943 r., a zostały oficjalnie zakończone 16 maja 1943 roku, tego dnia Niemcy wysadzili budynek synagogi na ul. Tłomackie w Warszawie.

              Maria Bartosiak opiekun koła Historycznego


              Mieszkańcy Kałuszyna również uczcili 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie.

            • KIERMASZ KSIĄŻEK

            •  

               Biblioteka szkolna zaprasza małych i dużych czytelników na kiermasz książek,

              który odbędzie się w dniach 17 – 21.04.2023r.

               

               

            • Pamiętamy...

            • 13 kwietnia 2023 roku, delegacja dzieci i młodzieży naszej szkoły upamiętniła ofiary zbrodni katyńskiej. W obecności władz samorządowych; burmistrza Kałuszyna, pana Arkadiusza Czyżewskiego, zastępcy burmistrza pani Henryki Sęktas, dyrektora szkoły pana Marka Pachnika, nauczycieli historii, Moniki Marciniak i Marii Bartosiak, zastępcy dyrektora, uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty przy Dębach Pamięci w Parku Miejskim w Kałuszynie.

              „Dzisiaj szczególnie pamiętamy o zamordowanych pochodzących z Ziemi Kałuszyńskiej, związanych pokrewieństwem lub pracą zawodową z lokalną społecznością” - podkreślił pan Arkadiusz Czyżewski, burmistrz Kałuszyna.

              Pamiętamy…

              o Henryku Chróścickim, Stanisławie Czmochu, Feliksie Dybowskim, Władysławie Karczewskim, Kazimierzu Gruszczyńskim, Tomaszu Władysławie Janiszewskim, Wacławie Ręczajskim.

              Dęby Pamięci to pomniki ku czci Polaków, oficerów Wojska Polskiego, Policji, lekarzy, nauczycieli, kapelanów zamordowanych w Katyniu, internowanych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Miednoje, Bykowni i wielu innych.

              W Berlinie 1943 roku, Niemcy ujawnili światu informację o tysiącach polskich jeńcach zakopanych w dołach Katyńskich a poszukiwanych od września 1939 roku. W pracach przy ekshumacji zwłok niezależną dokumentację sporządzali członkowie Polskiego Czerwonego Krzyża. Raporty z prac otrzymały władze polskie na uchodźstwie.

               Związek Sowiecki przyznał się do mordu na polskich oficerach po 50 latach od jego popełnienia - 13 kwietnia 1990 r.

              14 października 1992 r. Rosja przekazała Polsce kopie dokumentów. Wśród nich był rozkaz z 5 marca 1940 r., na mocy którego NKWD zamordowało prawie 22 tys. Polaków.

              Katyń to symbol wielu miejsc zbrodni dokonywanych na internowanych i cywilnych mieszkańcach Polski, na terenach wcielonych do ZSRR po 17 września 1939 r.

               

              […] I tylko pamięć została Po tej katyńskiej nocy...

              Pamięć nie dała się zgładzić,

              Nie chciała ulec przemocy.

               I woła o sprawiedliwość,

              I prawdę po świecie niesie...

              Prawdę o jeńców tysiącach

              Zgładzonych w katyńskim lesie. […]

              Marian Hemar „Katyń”

               

              Opracowała Maria Bartosiak

            • Ogólnopolski etap Olimpiady Chemicznej na Uniwersytecie Jagiellońskim - Eliasz Kublik

            • Eliasz Kublik z klasy 8b reprezentował naszą szkołę na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej. Finał olimpiady odbył się na Uniwersytecie Jagiellońskim  w Krakowie.  Aby móc poczuć atmosferę najstarszej  polskiej uczelni trzeba było przejść 2 wcześniejsze etapy i pokonać ponad 2 tysiące uczestników. Nie byłoby by to możliwe bez ciężkiej pracy ucznia i zdolności. Poziom tego przedsięwzięcia był bardzo wysoki. Trzeba było się wykazać wiedzą z zakresu chemii szkoły średniej a nawet studiów.  Eliasz był jedynym uczestnikiem z powiatu mińskiego, któremu udało się zajść tak wysoko. Jestem dumna z mojego ucznia i wierzę, że wiedza, którą opanował będzie dalej owocować. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów. 

              Krystyna Raczyńska vel Wasiluk

          • DOBRE WIEŚCI
            • DOBRE WIEŚCI

            • W powiatowym etapie Konkursu Recytatorskiego  „Warszawska Syrenka” pierwsze miejsce w kategorii klas VII – VIII zajęła uczennica klasy VII a – Kalina Sołtysiak.

              Kalina będzie reprezentowała nasz powiat i szkołę w etapie wojewódzkim, który odbędzie się w Warszawie.

               

               GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !!!

            • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

            • Uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły biorą udział w akcji z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dnia 3.04. ubraliśmy się na niebiesko, by pokazać swoje wsparcie i solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Dzięki gazetce przygotowanej przez panie z zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniowie mogli poznać fakty o autyzmie i rozwiać mity z nim związane. W akcję ubrania się na niebiesko włączyła się również grupa Krasnale z Przedszkola Publicznego w Kałuszynie.

               

              Zdjęcia z akcji można obejrzeć w galerii.

          • DOBRE WIEŚCI
            • DOBRE WIEŚCI

            • Paweł Abramowski, uczeń klasy VIIIc, zakwalifikował się do 3 etapu konkursu MKO - Wiedza o Mazowszu z wynikiem 90%. Jest to konkurs interdyscyplinarny obejmujący wiedzę z historii, WOS-u, geografii, literatury, przyrody i dziedzictwa kulturowego. Finał odbędzie się w Warszawie 5 maja 2023r. Gratulujemy!

              Opiekun: Maria Bartosiak

            • Nauczyciele opowiadają…

            • W środę 29 marca, w Izbie Pamięci Narodowej, gościliśmy Panią Annę Wierzbicką, wieloletnią nauczycielkę i dyrektorkę naszej szkoły. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy VI b i VI c oraz nauczyciele. Zacnego gościa powitał dyrektor szkoły Marek Pachnik.

              Było to niezwykle cenne dla szkolnej społeczności spotkanie, Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu przedstawiła historię naszej szkoły z lat, kiedy tu pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego i w latach osiemdziesiątych jako dyrektor szkoły. Opowiadała to życiu szkoły, uczniach, nauczycielach, radościach, trudnościach codziennego funkcjonowania placówki. Pani dyrektor wspominała swoje młodsze i starsze koleżanki, bardzo pomocne i życzliwe, były to Pani Fombergowa, Pani Służewska, Państwo Świątkowie i wielu innych.  A początki pracy Pani Dyrektor to czasy trudne, wręcz siermiężne, dzieci uczyły się w trzech budynkach, nie było toalet, bieżącej wody, pracownie ogrzewano piecami. Klasy były bardzo liczne, a klasa pierwsza liczyła aż 43 dzieci.  Pomimo tego nową szkołę pobudowano bardzo szybko, jak wspomina Pani Dyrektor, pomocni i niezawodni okazali się rodzice uczniów, władze i społeczeństwo miasta i gminy oraz społeczności zakładów pracy. W czynie społecznym zwożono kamienie na fundamenty i wykonywano wiele jeszcze innych prac budowlanych.

              Nową szkołę przy ulicy Pocztowej 4, otwarto w lutym 1961 roku, w roku 1969 szkole nadano imię Bolesława Prusa, tego roku otwarto Izbę Pamięci Narodowej. Z czasów zarzadzania placówką, Pani Dyrektor serdecznie wspomina zaangażowanych w pracę społeczną nauczycieli; Pani Krystynę Michalską- prowadziła Spółdzielnię Uczniowską, Panią Zdzisławę Gryz- prowadziła Szkolną Kasę Oszczędności, Panią Teresę Kowalską- Komendantkę Związku Harcerstwa Polskiego, Panią Halinę Borucińską, Panią Zdzisławę Ufnal - dyrektora Szkoły Podstawowej w Chróścicach i wielu, wielu innych jak podkreśliła, oddanych służbie nauczycielskiej.

              Moi uczniowie, ich osiągnięcia są moją dumą!  stwierdziła Pani Dyrektor.  Tak chciały powiedzieć każdy nauczyciel…

              Spotkanie było przeżyciem dla uczniów, dla nas nauczycieli, których rodzicie a często i dziadkowie chodzili do tej szkoły albo ją również i budowali. Pani Anna Wierzbicka z humorem odpowiedziała na liczne pytania dzieci, dotyczące miasta, dawniej stosowanych nagród i kar, świętowania w szkole dnia 1 maja czy zarobków nauczycieli.

              Prowadząca spotkanie Maria Bożena Bartosiak,

              zastępca dyrektora szkoły,

              wychowanka Pani Anny Wierzbickiej

               

               

               

            • GALA SZKOLNYCH ORŁÓW

            • "Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean.”– Isaac Newton

               

              Już po raz XIII odbyła się Gala Szkolnych Orłów w Szkole Podstawowej im . B. Prusa w Kałuszynie. W towarzystwie, rodziców, nauczycieli, społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości na czele z panem burmistrzem Kałuszyna Arkadiuszem Czyżewskim świętowano sukcesy uczniów. Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem wszystkich zebranych. Głośno wybrzmiały słowa dyrektora że każdy ma jakiś talent, niekoniecznie w dziedzinie nauki, i może go wykorzystać odnosząc sukcesy w dalszym życiu.  Następnie wystąpiły absolwentki naszej szkoły Julia Pietrzak i Wiktoria Sęktas w przygotowanym przez siebie repertuarze. Uczniowie z najwyższą średnią ocen, a było ich w tym roku 50, dumnie kroczyli po czerwonym dywanie przy dźwiękach utworu „We Are The Champions”. Po zajęciu honorowych miejsc nastąpiła druga część gali – nagrody Burmistrza dla uczniów z najwyższą średnią ocen. W tym roku Stypendium Burmistrza otrzymało dziewięcioro naszych wybitnych uczniów. Bartosz Abramowski, Kacper Kopeć, Kinga Wąsowska, Maria Borucińska, Lena Milewska, Klaudia Abramowska, Weronika Bujańska, Rozalia Abramowska oraz Justyna Witon. Wręczenia dokonali Pan Arkadiusz Czyżewski razem z zastępcą panią Henryką Sęktas oraz przewodniczącym Rady Miejskiej panem Bogusławem Michalczykiem. W dalszej kolejności nastąpiły przemówienia zaproszonych gości, w tym księdza proboszcza parafii pw. NMP Jerzego Skłuckiego, i ponowny występ muzyczny Wiktorii. Pan dyrektor zakończył uroczystość zapraszając wszystkich na kolejną galę za rok. Bardzo serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom oraz ich rodzicom, życząc, aby osiągnięcia i sukcesy w nauce były dla nich powodem satysfakcji i motywacją do dalszej edukacji oraz zdobywania wyznaczonych celów.

               

              Sylwia Pernach

            • Przedstawienie dla klas 0 - III "Stan chorobowy", przygotowane przez KMK.

            • W dniu 14.03 biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 0 – III na przedstawienie                                pt. „Stan chorobowy”, przygotowane przez członków Klubu Miłośników Książek. Postacie bajkowe w humorystyczny sposób ukazały problem czytelnictwa. Tematem przewodnim             była tajemnicza choroba, na którą zapadają bohaterowie bajek – NCT, czyli nieczytelnictwo. Pomoc może nadejść tylko od uczniów, którzy zaczną wypożyczać i czytać więcej książek.

              Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały fragmentu bajki „Kot w butach” w języku angielskim, którą dostarczył w przebraniu głównego bohatera jeden z członków KMK.

            • Szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego "Warszawska Syrenka"

            •  

              W konkursie wzięło udział:    34 uczniów z klas I-III,
                                                              13 uczniów z klas IV-VI
                                                              1 uczennica z kl. VII-VIII
               

               Do eliminacji gminnych zakwalifikowali się:
                                                                 

              KLASY I – III

              1. Nikola Wąsowska  kl. III b   ( W. Chotomska „ Dziurki w serze”)

              2. Adam Jędrzejkiewicz  kl. III c   ( D. Wawiłow „ Szybko” )

              3. Kamila Wiechetek kl. II b   ( J. Tuwim  „ Okulary „ )

              4. Aleksander Raciborski kl. I c  ( W. Chotomska „ Kanarek na dachu”)

              5. Nadia Tenderenda kl. I c (H. Niewiadomska” Szklanka przechwalanka”)

               

              KLASY IV – VI

              1. Kinga Wąsowska  kl. IV c  ( A. Fredro „ Małpa w kąpieli”;  J. Brzechwa „ Żaba”)

              2. Urszula Tenderenda  kl. IV b  ( B. Zając „ Kameleon”,
                                                                     R. Gościnny „ Mikołajek” fragment)

              3. Klaudia Abramowska kl. V b   ( M. Strzałkowska „ Nowa moda”,

                                                                   W. Chotomska „ Dzień dobry panie Andersenie”)

              4. Maria Kurowska  kl. V c ( S. Grochowiak „ Snów dobrych życzenia”,

                                                                  D. Wawiłow „ Wędrówka” )
               

              KLASY VII – VIII

              1. Kalina Sołtysiak kl. VII a    ( „ Walczyk” Lilu, S. Marszak „ Bagaż”)