• Wiadomości, aktualności, ciekawostki

            • OGRÓDKI ZE SMAKIEM

            • Kochani!!! Prosimy Was o pomoc i wsparcie dla naszych Dzieciaków z Chrościc.

              Firma Elektrolux zorganizowała dla oddziałów przedszkolnych konkurs "Ogródki ze smakiem". Placówka, która zdobędzie największą liczbę głosów, wygra piękny, w pełni zorganizowany przez ekspertów ogródek warzywny. Otoczenie naszej szkoły to wymarzone miejsce do stworzenia takiego miejsca. Jeśli chcecie pomóc...a liczymy na to, że tak....wystarczy, że klikniecie w poniższy link

              https://www.electrolux.pl/local/ogrodki-ze-smakiem/#1359209

              Potem GŁOSUJ i wybierz: Województwo: mazowieckie Powiat: miński Gmina: Kałuszyn Odział przedszkolny przy Filialnej Szkole Podstawowej. Można oddać jeden głos dziennie, aż do 25.04.2022r. Oczami wyobraźni widzimy nasze chrościckie dzieciaki, chrupiące marchewki prosto z grządki. Marchewki, które sami posadzili. Pomóżmy i zawalczmy dla naszych Dzieciaków o ten wymarzony ogródek. Głosujcie, udostępniajcie. Z góry dziękujemy za oddane głosy.

          • AKCJA ŻONKILE- „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” 
            • AKCJA ŻONKILE- „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” 

            • 19 kwietnia przypada  79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje dziesiątą, jubileuszową, akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, w którą po raz kolejny włącza się również nasza szkoła. Temu wydarzeniu od początku towarzyszy hasło: „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami. W tym roku motywem przewodnim akcji Żonkile jest MIŁOŚĆ. Nasz udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości jest także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Chcemy w ten sposób solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

               

              Dlaczego żonkile?

              Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom i złożyć bukiet żółtych kwiatów. Dlatego dzisiaj symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim oraz  jego ofiarach jest skromny wiosenny kwiat- żonkil.

               

              Z powodu przerwy świątecznej w tym roku 19 kwietnia nie będziemy rozdawali żonkili na ulicach Kałuszyna, ale zapraszamy do udziału w wydarzeniach online przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Szczegółowy program obchodów dostępny jest na stronie:

               

              https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach-kultury

               

              Wszystkich Uczniów, Rodziców i Pracowników  naszej szkoły zachęcamy również do przypięcia żonkila na znak, że łączy nas pamięć o powstaniu i jego bohaterach. Prosimy także o  przesyłanie zdjęć z żonkilem na adres: m.chroscicka@spkaluszyn.edu.pl

              Nie ma znaczenia, czy będą to żywe kwiaty czy  wykonane  z papieru, ale ważne, abyśmy wspólnie upamiętnili ten dzień i bohaterstwo warszawskich powstańców, w tym ludność żydowską pochodzenia polskiego. Proponujemy posłużyć się szablonem żonkila do samodzielnego złożenia oraz wideoinstrukcją ze strony muzeum:

              https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach-kultury

               

              Uczcij 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim!

              Przyłącz się do organizowanej Akcji Żonkile!

              Przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć!

          • UWAGA! KINO!
            • UWAGA! KINO!

            • We wtorek 12 kwietnia w naszej szkole będzie objazdowe kino. Bilet na seans - 6zł

              kl. 0 - 3 - godz. 8.15

              kl. 4 - 8 - godz. 10.05

          • Wyniki IV multimedialnego konkursu "Reklama Mojej Szkoły"
            • Wyniki IV multimedialnego konkursu "Reklama Mojej Szkoły"

            • IV multimedialny konkurs „Reklama Mojej Szkoły” to:

              • konkurs o zasięgu ogólnopolskim;
              • konkurs pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Starosty Mińskiego i Burmistrza Kałuszyna;
              • konkurs, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Kałuszynie.

              Podczas tegorocznej (4) edycji na konkurs "Reklama Mojej Szkoły" wpłynęło równo 100 prac. Nas - jako organizatorów, bardzo to ucieszyło. Jeszcze większą radość  sprawiła nam lokalizacja szkół, które przystąpiły do konkursu. Miejscowości, skąd dotarły do nas reklamy szkół, są rozmieszczone na terenie całej Polski. Na dyplomach, które otrzymają uczniowie i nauczyciele, jest przygotowana poglądowa mapka - to robi wrażenie.

              Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przygotowali filmy reklamowe swoich szkół. Podziękowania należą się także nauczycielom - opiekunom projektów, a także (często) rodzicom uczniów, którzy zachęcają, motywują i podsuwają ciekawe pomysły.

              Tak jak wspominałam wcześniej, na konkurs wpłynęło 100 prac -  w większości ciekawych, oryginalnych, przemyślanych, dopracowanych. Reklama rządzi się swoimi prawami i tak też uczniowie podeszli do prac konkursowych.

              W tym roku do grona jurorów zaprosiliśmy 4 osoby - ludzi związanych z mediami:

              • Panią Katarzynę Berską - nauczycielkę jęz. polskiego w naszej szkole, miłośniczkę myślenia wizualnego i kobietę sztuki;
              • Pana Mariana Pełkę - dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Kałuszynie i pasjonata fotografii;
              • Pana Jana Zbigniewa Piątkowskiego - redaktora naczelnego tygodnika "Co słychać", właściciela "Medial Piątkowski", dziennikarza telewizyjnego „Cs TV”;
              • Pana Krzysztofa Wierzbickiego - absolwenta naszej szkoły, operatora filmowego.

              Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Po pierwsze - liczba dobrych reklam, po drugie - różnorodność w podejściu do tematu, po trzecie - wkład pracy i montaż. Każdy juror zwrócił uwagę na inne aspekty reklam i naprawdę trudno było nagrodzić tylko trzy prace. A oto wyniki:

              I miejsce - Alicja Drabarek Szkoła  Podstawowa w Kałuszynie (opiekun: p. Agnieszka Drabarek);

              II miejsce  - Igor Chańko Szkoła Podstawowa w Czerninie (opiekun: p. Katarzyna Chańko);

              III miejsce - Dawid Chmielewski  Publiczna Szkoła Podstawowa w Białopolu (opiekun: p. Beata Mojsiejuk)

              i ex eaquo III miejsce - Grzegorz Lenda Szkoła Podstawowa w Rząsce  (opiekun: p. Sylwia Szczuka).

               

               I dodatkowo cztery wyróżnienia (w porządku alfabetycznym)

              1. Aleksander Gniado Szkoła Podstawowa w Kałuszynie (opiekun: p. Ewa i Mariusz Gniado)

              2. Weronika Kozerska  Szkoła Podstawowa nr 2  Siewierzu (opiekun: p. Justyna Chudy)

              3. Olivier Waltar i Patryk Majtyka Szkoła Podstawowa nr 1 w Marklowicach (opiekun: p. Mirela Majtyka)

              4. Miłosz Warwas i Julia Grabowska Szkoła Podstawowa nr 17 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu  (opiekun: p. Agnieszka Beldzik).

              Wszystkie nagrodzone prace znajdą się na YouTube. Gorąco zachęcam do ich obejrzenia! Warto! Każda reklama jest inna, ale każda spełnia swoje zadanie (intryguje, zaciekawia, zachęca do odwiedzenia). Widać, że autorzy prac mieli pomysł i wcielili go w życie.

              Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbędzie się w ostatnim tygodniu kwietnia. Zdobywcy miejsc na podium otrzymają dyplomy, puchary i kupony do Empiku, zaś autorzy wyróżnionych prac zostaną obdarzeni dyplomami i także kuponami do Empiku. Laureaci, którzy nie dotrą na Galę, otrzymają przesyłki pocztą.

              Nie mogę nie wspomnieć o jeszcze kilku pięknych reklamach, które spodobały sie jurorom, ale niestety musieli dokonać selekcji:

              • reklama Michała Drewniaka ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Szczecinie i z tej samej szkoły praca Dawida Wdowczyka;
              • klip Konrada Hejny ze Szkoły Podstawowej im. A. Einsteina w Nowym Dworze Mazowieckim;
              • praca Lidii Skopińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Warszawie;
              • reklama Hanny Wilczyńskiej i Oliwii Grzegorzewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 285 w Warszawie;
              • reklama Roberta Bujnowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie;
              • klip Neli Dorobisz i Natalii Góral ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu.

              Mogłabym tak wyliczać dalej, ale konkurs, to konkurs. Nie możemy nagrodzić wszystkich, ale wszystkim możemy podziękować i pogratulować, co też czynię. Każdy uczeń otrzyma pocztą dyplom za udział, a opiekunowie - podziękowania.

              Wielu nauczycieli zadawało mi pytanie, czy będzie kolejna edycja, ponieważ uczniowie już mają pomysły na następną reklamę, ponieważ niektórzy nie zdążyli w terminie przysłać swoich prac, itd, itd Czas pokaże. Myślę, że tak, ponieważ okazuje się, że takie konkursy są potrzebne, że dzięki nim dowiadujemy się o wielu fantastycznych placówkach i o ich wspaniałej działalności, że uczniowie mogą odkryć w sobie nowe pasje i poczuć jeszcze większą przynależność do swoich szkół i dumę, że mogą się tym pochwalić.

              Na zakończenie kieruję wielkie podziękowania - do jurorów za ich ciężką pracę i do dyrektora naszej szkoły Pana Marka Pachnika za wielkie wsparcie na każdym etapie organizacji  konkursu.

              Do zobaczenia za rok.

              Izabela Borucińska

               ZAPRASZAMY UCZESTNIKÓW KONKURSU
              WRAZ Z OPIEKUNAMI
              NA GALĘ PODSUMOWUJĄCĄ
              IV EDYCJĘ MULTIMEDIALNEGO KONKURSU
              "REKLAMA MOJEJ SZKOŁY".

              GALA ODBĘDZIE SIĘ
              26 KWIETNIA (WTOREK) O GODZ. 10.00
              W DOMU KULTURY W KAŁUSZYNIE. 
               

            • Konkurs historyczny z wiedzy o Powstaniu Styczniowym

            • W naszej szkole odbył się kolejny konkurs historyczny, tym razem z wiedzy o Powstaniu Styczniowym.  Udział wzięło 12 uczniów z klas 7 i 8. Konkurs przygotowany był w aplikacji Kahoot, zawierał 21 pytań ilustrowanych zdjęciami, symbolami i działami malarskimi. Najlepiej poradzili sobie: Krystian Wiechetek   - miejsce I, Zosia Goźlińska miejsce II i Zosia Kurowska – miejsce III. Wszyscy byli dobrze przygotowani – średnia konkursu to 75 %dobrych odpowiedzi. Gratulujemy!

              Konkurs przygotowali;  I. Wierzbicki-  nauczyciel informatyki, M. Bartosiak – nauczycielka historii.

              Następny konkurs już 12 kwietnia, temat – Zbrodnia Katyńska.

              Zapraszam wszystkich uczniów klas VII i VIII. Materiały przesłałam przez dziennik elektroniczny.

              M.Bartosiak

            • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

            • Aby włączyć się w akcję 2 kwietnia ubierz się na niebiesko,  napisz coś miłego na kartce, narysuj lub wytnij niebieskie serce, a w sercu wpisz  jedno z wielu ważnych haseł, np.: AKCEPTACJA, ZROZUMIENIE, SZACUNEK, POMOC, EMPATIA – wartości, które powinniśmy promować nie tylko w kwietniu, ale przez cały rok. Zrób zdjęcie i prześlij na adres: m.chroscicka@spkaluszyn.edu.pl

              Razem pokażmy, że „inny” nie znaczy gorszy, wzrastajmy w poczuciu akceptacji i szacunku, nieśmy pomoc i bądźmy empatyczni. Tego dnia nie bądź zielony, bądź niebieski!

              Więcej w zakładce Wolontariat

            • Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

            •             We wtorek 22 marca 2022 r. o godzinie 10:00 w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”, którego celem jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Eliminacje poprzedzone były zwiedzaniem uczniów klas ósmych naszej jednostki OSP Kałuszyn oraz prelekcją Pana Damiana Chrościckiego z zakresu pożarnictwa i Pana Adama Sawickiego z zakresu ratownictwa medycznego, który był gościem naszej szkoły.

              W turnieju wzięło udział pięcioro uczniów klasy ósmej (Oliwia Chrościcka, Blanka Leszczyńska, Kinga Mielczarek, Bartosz Drwęcki, Wiktor Walędzki). Komitet organizacyjny przygotował dla nich 40 pytań testowych. Komisja w następującym składzie: Zastępca Burmistrza Kałuszyna Pani Henryka Sęktas, Wicedyrektor SP w Kałuszynie Pani Maria Bartosiak, Komendant Gminny ZOSP RP w Kałuszynie Pan Adam Kaczmarczyk, Zastępca Naczelnika OSP Kałuszyn Pan Adam Sawicki, nauczyciel przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa Pani Iwona Żukowska dokonała sprawdzenia prac, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie uczestnikom nagród ufundowanych przez Burmistrza Kałuszyna Pana Arkadiusza Czyżewskiego, który objął patronatem turniej. Do etapu powiatowego zakwalifikowała się uczennica klasy VIII b Oliwia Chrościcka. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a Oliwii życzymy sukcesów na wyższych szczeblach turnieju.

              Iwona Żukowska

            • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

            • Wiosna, ach to Ty …

                          21 marca- dzień niby zwyczajny, okazało się jednak, że nie do końca. Po przestąpieniu progu szkoły wyraźnie dało się odczuć atmosferę wyjątkowości. Barwne stroje, kolorowe kwiaty we włosach oraz książki i przybory szkolne zapakowane inaczej niż zwykle, co wiązało się z ogłoszoną przez Samorząd Uczniowski akcją „Dzień bez plecaka”. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i spakowali swoje rzeczy do m.in. walizki na ubrania lub narzędzia, koszyka na zakupy, pudełka po proszku do prania, kosza na śmieci, wózka czy nosidełka dla lalek, wanny, transportera dla zwierząt, lampionów, poszewek na poduszki, chlebaka, futerału po instrumentach muzycznych, kuchenki mikrofalowej, samochodów-jeździków. Dzień rozpoczął się od apelu na którym odbyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród i dyplomów ze szkolnego konkursu „Mam talent”. I miejsce w kategorii występ grupowy otrzymały uczennice klasy IV a (Aleksandra Namięta, Pola Krasnodębska, Kamila Sosińska) za teatrzyk kukiełkowy „Z  zaczarowanego kuferka Pani Krystyny”, w którym główną rolę odegrali nasz Pan Dyrektor i jego pies Marcel. Następnie uczniowie przyozdobieni w kolorowe kwiaty, wstążki z bibuły i inne symbole wiosenne wyruszyli barwna kolumną nad  miejscowy zalew, aby pożegnać zimę i przywitać długo wyczekiwaną wiosnę. Przedstawiciele Samorządu dokonali symbolicznego spalenia marzanny oraz utopienia jej w zalewie, to samo czekało słomiane kukły zrobione przez poszczególne klasy. Tak powitana wiosna, bez wątpienia, zagości z nami na długo.

              Pani Iwona Żukowska

          • Pierwszy Dzień Wiosny
            • Pierwszy Dzień Wiosny

            • 21 marca Samorząd Uczniowski naszej szkoły serdecznie zaprasza do wspólnych obchodów tego święta.

              W tym dniu proponujemy :

              1. Dzień bez plecaka (spakuj swoje książki, przybory szkolne i inne potrzebne rzeczy do czegoś innego niż plecak, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia)

              2. Ok. godz. 9.30 cała szkoła wychodzi nad zalew topić Marzannę. Miło nam będzie jeżeli nasz korowód będzie kolorowy, tak jak na wiosnę przystało, stąd też prosimy o kolorowe ubrania, nakrycia głowy, ozdoby z bibuły. Po powrocie będą normalne lekcje wg planu.

              Dodatkowa informacja:

              Godz. 8.15 - Apel na hali podsumowujący udział w konkursach w I semestrze roku szkolnego. 

            • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

            • Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia  Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Obserwacja innych krajów pokazuje nam, że tylko w świadomym społeczeństwie mamy szansę na dorosłe i szczęśliwe życie. Zawsze możemy ukryć się w swoim świecie, wśród kochających rodziców, rodzeństwa, najbliższych. Spróbujmy jednak podjąć większe wyzwanie - otworzyć świat, uczyć się go każdego dnia, stać się człowiekiem, rozumiejącym i wspierającym. Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę. Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa obdarzeni są dodatkowym chromosomem numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21. W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek  w wesołych kolorach! Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Zrób zdjęcie i udostępnij w mediach społecznościowych z hasztagiem #SkarpetkoweWyzwanie. 

              Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony. Dzięki skarpetkowemu wyzwaniu o ludziach z zespołem Downa mówi się znacznie więcej. Mimo to wciąż mają problemy z integracją z resztą społeczeństwa. Dlatego przełammy lody i przestańmy bać się nieznanego. Każdy może pomóc. Wspólnie zwiększajmy świadomość oraz likwidujmy bariery i uprzedzenia. Osoby chętne prosimy o nadesłanie zdjęć skarpetek na adres m.chroscicka@spkaluszyn.edu.pl

          • Wakacyjny wyjazd na Mazury
            • Wakacyjny wyjazd na Mazury

            • Zapraszamy chętnych uczniów naszej szkoły (kl. III - VIII) na wakacyjny wyjazd do Ośrodka Wczasowego "Bęsia" k/Biskupca na Mazurach w dniach 25 - 31 VIII 2022r. 

              W programie wyjazdu:

              - całodniowa wycieczka do Olsztyna, Park linowy MAKUMBA;

              - centrum rozrywkowo-rekreacyjne "MRONGOVILLE" w Mrągowie;

              - Święta Lipka;

              - Kadzidłowo - mazurskie safari;

              - kapiel w jeziorze na prywatnej, strzeżonej plaży ośrodka;

              - rekreacja i wypoczynek.

              Koszt wyjazdu: 1200zł 

              Mozliwość wpłaty w ratach. Możliwość wykorzystania bonu turystycznego. 

              Opiekunowie wyjazdu: W. Stryczyńska, E. Paruzal i A. Broniarek.

              Wszelkie pytania dotyczące wyjazdu proszę kierować do p. W. Stryczyńskiej. 

          • POKAZ HISTORYCZNY
            • POKAZ HISTORYCZNY

            • Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" zaprasza na pokaz historyczny "Życie i kultura w średniowieczu", który odbędzie się 11 marca (piątek) na małej sali gimnastycznej.

              1 lekcja - kl. VII - VIII

              2 lekcja  - kl. 0, I, II

              3 lekcja - kl. V - VI

              4 lekcja - kl. III - IV

              Cena 5zł

            • „ORŁA CIEŃ do góry wzbił się” – VIII Gala Szkolnych Orłów

            • Gala szkolnych orłów to wyjątkowa uroczystość całej szkolnej społeczności kałuszyńskiej Szkoły Podstawowej. Osiem lat temu rozpoczęto tradycję uhonorowania uczniów , którzy osiągnęli najwyższe średnie ocen i znaleźli się wśród najlepszych. Jest to spotkanie pełne różnych odczuć: emocji, satysfakcji, tremy i dumy.

              W tym roku VIII GALA SZKOLNYCH ORŁÓW odbyła się dnia 9 marca 2022r. W hali gimnastycznej na czele z Dyrekcją Szkoły zebrali się uczniowie klas IV-VIII , nauczyciele i pracownicy szkoły. Dyrektor szkoły powitał gości, a wśród nich rodziców i bliskich wyróżniających się uczniów oraz Burmistrza Kałuszyna p. Arkadiusza Czyżewskiego, p. wiceburmistrz Henrykę Sęktas , przewodniczącego Rady Miejskiej p. Bogusława Michalczyka , p. Stryczyńską – przewodniczącą Komisji Oświaty oraz dyrektorów placówek oświaty i kultury.

              Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Wiktoria Sęktas adekwatnie do merytorycznej strony uroczystego spotkania rozpoczęła je śpiewająco słowami : „Widziałam orła cień, do góry wzbił się ….” wprowadzając podniosły i poważny nastrój. W ciszy rozlegały się dźwięki "We are The Champions", a po chwili Dyrektor anonsował nazwiska kolejnych uczniów i rozlegały się gromkie brawa. 65 nazwisk i 65 uczniów powoli, majestatycznie przy fleszach aparatów fotograficznych, smartfonów dumnych rodziców przeszło po czerwonym dywanie , aby zasiąść wśród grona najlepszych. Siedem uczennic /tych z najwyższą średnią ocen/ wystąpiło z podziękowaniami do rodziców i nauczycieli przedstawiając jednocześnie swoje zainteresowania , marzenia i satysfakcję z osiągnięć. Szczęśliwi rodzice stając obok swoich dzieci odbierali gratulacje i kwiaty od Burmistrza Kałuszyna. Uczennicom zostały także wręczone dokumenty przyznania stypendium. Zabierając głos Burmistrz Kałuszyna wyraził słowa uznania dla Dyrekcji, uczniów, nauczycieli i rodziców życząc, aby grupa SZKOLNYCH ORŁÓW rozrastała się. Gratulując talentom i pracy podkreślił , że jest dumny jako absolwent naszej szkoły z jej osiągnięć i sukcesów. VIII Gala Szkolnych Orłów Szkoły Podstawowej w Kałuszynie przeszła do historii.

              Pani Teresa Kowalska

            • SOLIDARNI Z POLAKAMI NA UKRAINIE.

            • Kochani, całego serca dziękujemy za dotychczas okazaną pomoc i prosimy o więcej. Pomagając naszym sąsiadom nie zapominamy również o naszych rodakach mieszkających na Ukrainie. Według oficjalnych danych od 144 tysięcy do 900 tysięcy obywateli Ukrainy deklaruje przynależność do narodowości polskiej. Większość z nich to potomkowie Kresowian, obywateli II Rzeczypospolitej Polski. Oni także są ofiarami rosyjskiej napaści i potrzebują naszej pomocy. Stowarzyszenie Odra-Niemen we współpracy z Federacją Patriotyczną podjęło działania mające na celu podstawowe wsparcie zarówno na Ukrainie jak i w Polsce. Nasza szkoła od kilku lat wspiera działania Stowarzyszenia Odra-Niemen. Tak jest i tym razem. Nasze apele nigdy nie pozostają bez echa. Szkolny Klub Wolontariatu ogłasza zbiórkę rzeczową artykułów. Szczegóły na plakacie wyżej. Akcja trwa od 7 do 22 marca. Punktem zbiórki jest korytarz dolny przy wejściu od strony północnej.