Za nami cztery edycje pewnego projektu. Łącznie przez cztery lata rywalizację ukończyło 497 osób, ale do projektu przystępowały co roku setki uczestników chcących razem bawić się i rozwijać fizycznie, a także wspierać ważną inicjatywę czy rocznicę. Przez cztery lata pokonaliśmy dystans 67 435 kilometrów. Ktoś spyta: "Ale o co chodzi?". Zapraszam do lektury.
7 czerwca 2022r. w parku miejskim w Kałuszynie odbyło się podsumowanie IV edycji projektu edukacyjnego Szkoły Podstawowej w Kałuszynie "100 na 100". Tegoroczna edycja nosiła nazwę: "100km dla naszej planety". Projekt "100 na 100" polega na pokonaniu dystansu 100 kilometrów chodząc, biegając, jeżdżąc na rowerze czy na rolkach w ciągu miesiąca. Do zliczania kilometrów wykorzystujemy aplikację "MapMyRun".
Chociaż rywalizacja zakończyła się 31 X 2021r., na uroczyste podsumowanie projektu czekaliśmy do czerwca. Chcieliśmy spotkać się w parku, w zielonych koszulkach, w prawie wakacyjnych nastrojach i letnich temperaturach. W zielone t-shirty, specjalnie zaprojektowane na finał projektu, ubrani byli wszyscy laureaci zdrowej, sportowej rywalizacji. 200 osób ubranych w jednakowe koszulki przyciągało wzrok i wywoływało uśmiech na twarzach.
W podsumowaniu projektu brali udział wszyscy uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kałuszynie, rodzice i przyjaciele szkoły, do których zaliczamy także zaproszonych gości. Na zaproszenie odpowiedziała Pani Wiceburmistrz Henryka Sęktas, Przewodnicząca GKRPA Pani Teresa Deretkiewicz, Dyrektor Biblioteki Publicznej Pani Anna Andrzejkiewicz, radny powiatu mińskiego Pan Dariusz Przybyłko i przedstawicielki Banku Spółdzielczego w Kałuszynie - Panie Katarzyna Pazdyka i Katarzyna Nasiłowska.
Po powitaniu gości i wprowadzeniu Pana Marka Pachnika - dyrektora szkoły, głos zabrała pani Joanna Bielińska - jedna z pomysłodawczyń i organizatorek projektu. Wprowadziła w tematykę tegorocznej edycji - "100km dla naszej planety" - bardzo ważnego zagadnienia ekologiczno-cywilizacyjnego. Podkreśliła, że realizując projekt, nasza szkoła dołączyła do wyjątkowych inicjatyw ekologicznych, chroniąc klimat i dbając o planetę Ziemię.
Pani Bielińska wyraziła uznanie wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, wytrwałość i uczciwą rywalizację. Słowa podziękowania popłynęły także do Dyrektora szkoły pana Marka Pachnika, władz samorządowych na czele z Burmistrzem panem Arkadiuszem Czyżewskim oraz do sponsorów: Banku Spółdzielczego w Kałuszynie i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Następnie pani Izabela Borucińska (druga z inicjatorek i organizatorek projektu) przedstawiła statystykę tegorocznej edycji. Z ciekawostek warto wspomnieć:
Tegoroczna czwarta edycja projektu "100km dla naszej planety" była niezwykła z kilku powodów.
- Po pierwsze - nastąpiła zmiana aplikacji zliczającej pokonywane kilometry. "Endomondo" zastąpił "MapMyRun".
- Po drugie - dotychczasowe edycje związane były z setnymi rocznicami, a tegoroczna dotyczyła bardzo ważnego zagadnienia ekologiczno-cywilizacyjnego.
- Po trzecie - liczba uczestników projektu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.
- Po czwarte - w ramach projektu zasadziliśmy 30 grabów i posprzątaliśmy ulice naszego miasta.
- Łącznie podczas 4. edycji programu - "100km dla naszej planety" rywalizację ukończyło 153 uczniów, 27 nauczycieli i pracowników szkoły oraz 24 rodziców, absolwentów i przyjaciół szkoły - w sumie 204 osoby.
Do projektu przystąpiło 312 chętnych, ale nie wszystkim starczyło czasu, chęci, zdrowia, sił i ochoty.
- Przez 31 dni października łącznie pokonaliśmy dystans 30028,10 kilometrów.
- Najwięcej kilometrów podczas rywalizacji pokonał Kacper Trojanowski z klasy 7a - 466,2 km, a tuż za nim prawie depcząc Kacprowi po piętach na drugim miejscu znalazł się Filip Jackiewicz z kl. 5a - 454km. Obserwując mapy ich podróży mogę podsumować, że chłopaki nie odpuszczali - prawie każdego dnia robili po 10-15km.
- Spośród pracowników szkoły najefektywniejsza była pani Teresa Nowicka, która pokonała dystans 291, 17 km, zaś wśród nauczycieli najwięcej kilometrów zdobyła pani dyrektor Agnieszka Wierzbicka - 238,5km.
- Projekt "100km dla naszej planety" rozpoczął się w piątek 1 X, a w sobotę 2 X dwóch uczniów już przekroczyło magiczną setkę - o godz. 15 Szymon Goźliński z kl. 7d, a o godz. 18 - Kacper Trojanowski z kl. 7a.
- Najmłodszym uczestnikiem, który z sukcesem ukończył rywalizację jest Filip Górski z kl. 0a.
- Na 28 klas w naszej szkole, 26 klas podjęło wyzwanie MapMyRun i bawiło się z nami. Najaktywniejsza była klasa 8a - aż 17 uczniów otrzyma medale, a także ich wychowawczyni. Na drugim miejscu jest klasa IVa - 12 uczniów plus wychowawczyni. Zaś na 3 miejscu znalazły się ex aequo trzy klasy: 4b, 5b i 8b - po 10 uczniów i dodatkowo wychowawczyni 4b.
- Jeśli chodzi o zaangażowanie w projekt patrząc na płeć, znów wygrały dziewczyny: 118 do 86. Nie chcę martwić i denerwować chłopaków, ale ta prawidłowość wystąpiła już po raz czwarty, czyli od początku realizacji naszego projektu edukacyjnego. Może coś z tym zrobicie za rok?
- Przedstawiciele 2 rodzin wystąpili w czteroosobowym składzie:
rodzina Abramowskich: pani Monika, Rozalka, Bartek i Mateusz;
rodzina Milewskich - pani Edyta, pan Adam, Lena i Dawid;
a rodzina Goźlińskich wystawiła pięcioosobowy skład, który z sukcesem ukończył rywalizację: Helenka, Szymon, Zosia, Ola i pani Izabela. Gratulujemy!
Tegoroczna edycja projektu była inna również z powodu zaplanowanych dodatkowych aktywności. Co robiliśmy oprócz pokonywania kolejnych kilometrów? Wspomniałam o tym wcześniej, ale powtórzę:
- Akcja #sprzątaMY
1 października 2021r. zainaugurowaliśmy nasz projekt biorąc udział w akcji #sprzątaMY. Wszystkie klasy od zerówek do klas ósmych, zaopatrzone w worki i rękawiczki sprzątały ulice naszego miasta.
- Akcja sadzenia drzew otrzymanych z Nadleśnictwa Siedlce na terenie przyszkolnym. W dniach 3-7 października każda klasa (od zerówki do klasy ósmej) pod opieką swojego wychowawcy wykopała w wyznaczonym miejscu dołek i posadziła jedno drzewo.
- Konkurs fotograficzny „Zauroczyło mnie…” na najciekawsze zdjęcie z trasy pokonywanych kilometrów.
I jeszcze jedno zestawienie.
Jak projekt "100 na 100" rozwijał się w naszej szkole?
- W I edycji w 2018r. "100km na 100-lecie Niepodległości" rywalizację wygrało 71 osób: 66 uczniów i 5 nauczycieli.
- W II edycji w 2019r. "100km na 100-lecie powstania PKOL-u" wśród zwycięzców były 82 osoby: 72 uczniów i 10 nauczycieli.
- W III edycji w 2020r. "100km na 100-lecie Bitwy Warszawskiej" mieliśmy140 zwycięzców: 123 uczniów i 17 nauczycieli oraz 13 przedstawicieli rodziców, rodzeństwa lub przyjaciół szkoły.
- W tegorocznej IV edycji "100 km dla naszej planety" rywalizację ukończyło 153 uczniów, 27 nauczycieli i pracowników szkoły oraz 24 rodziców, absolwentów i przyjaciół szkoły - w sumie 204 osoby.
Po podsumowaniu zostały odczytane nazwiska wszystkich zwycięzców projektu - łącznie 204 osoby. Na scenę rzędami wchodzili kolejni laureaci i odbywało się wręczanie pamiątkowych medali. Ze sceny dobiegała rytmiczna i pobudzająca muzyka, a pan Paweł Chabiera fotografował wszystkich nagrodzonych.
Po medalach przyszła pora na nagrodzenie zwycięzców konkursu fotograficznego "Zauroczyło mnie...". Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek - voucher do kina "Helios".
Na koniec czekała jeszcze jedna niespodzianka - losowanie 19 szczęśliwców, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez prezesa Banku Spółdzielczego w Kałuszynie pana Marcina Duckiego. Przedstawicielki Banku najpierw losowały osobę, a potem nagrodę. Emocje były ogromne ponieważ każdy zdobywca 100km chciał być wylosowanym i stać się posiadaczem super-prezentów. A były to: deskorolki, łyżworolki, rakiety tenisowe z zestawem piłeczek i vouchery do kina Helios.
Potem głos zabrała pani wiceburmistrz Henryka Sęktas, a uroczystość zakończył pan dyrektor Marek Pachnik.
Spotkanie w parku trwało godzinę. Godzinę poświęconą aktywności, która zaangażowała wielu uczniów, nauczycieli, rodziców i przyjaciół szkoły. Godzinę wspólnej zabawy w świetnej atmosferze. Godzinę integracji społeczności szkolnej i lokalnej. Takie godziny płyną bardzo szybko, ale pamięta się je długo. A za rok... kolejna edycja!
Izabela Borucińska