W dniach 10 - 12 października 2022 roku uczniowie klas VI oraz IV wyjechali na trzydniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Wycieczka odbyła się dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki , które nasza szkoła otrzymała w ramach programu „Poznaj Polskę” .
Wyjazd miał charakter historyczno-krajoznawczy, dlatego był świetną okazją do poznania historii oraz walorów przyrodniczych i kulturowych ciekawych zakątków naszego kraju. Pod opieką nauczycielek p. Anny Wolskiej, p. Lidii Wierzbickiej, p. Jolanty Kopczyńskiej oraz p. Ewy Paruzal, jak również wykwalifikowanych przewodników turystycznych uczniowie zwiedzili Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, Biskupin i Kruszwicę.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Poznania. Udaliśmy się na Stary Rynek, by o godz.15.00 usłyszeć hejnał oraz zobaczyć dwa trykające się koziołki, które są symbolem stolicy Wielkopolski.
Uczniowie zaznajomili się z niektórymi wyrazami z gwary poznańskiej. Poznali legendę o św. Marcinie oraz dowiedzieli się skąd wzięły się rogale świętomarcińskie. Na trasie wyprawy znalazły się m.in. malownicze kamieniczki, stary poznański rynek, czy Fara Poznańska.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwiedzający obejrzeli tam materiały muzealne, tj.: zdjęcia, reprodukcje, albumy, dokumenty osobowe, medale, uchwały. Wystawa ta obrazuje historię uczelni i utrwala jej tradycje.
Następnie udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego UAM, gdzie podziwialiśmy piękno rzadko spotykanych roślin oraz faunę występującą w odległych zakątkach świata. Przyświecała nam myśl: „poznawaj i chroń świat roślin dla lepszej przyszłości.”
Będąc w Poznaniu , nie sposób było również nie odwiedzić stadionu Lecha Poznań i zrobić pamiątkowej fotografii.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Gniezna. Po przyjeździe uczestnicy wyjazdu udali się do katedry położonej na Wzgórzu Lecha,gdzie, zwiedzając ją, mogli zobaczyć m.in. sarkofag św. Wojciecha, Drzwi Gnieźnieńskie z ilustracjami jego życia i męczeńskiej śmierci. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści pana przewodnika. Była to dla nich niezapomniana lekcja historii. Po obejrzeniu i zwiedzeniu obiektu, uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski. Następnie wszyscy przeszli na Starówkę by podziwiać piękne, piętrowe budynki mieszkalne z niezwykłymi, ozdobnymi fryzami , przedstawiającymi motywy floralne i antyczne.
Kolejnym punktem programu było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie wszyscy zapoznali się z dziedzictwem kultury oraz historią okresu początków państwa polskiego oraz późniejszych losów regionu będącego kolebką naszej państwowości.
Z kolei uczniowie zwiedzili wyspę Ostrów Lednicki o powierzchni 7,5 ha, położoną na Jeziorze Lednickim, gdzie zachowały się ruiny siedziby księcia Mieszka I. Wg niektórych opinii jest to miejsce przyjęcia pierwszego piastowskiego chrztu. Zwiedzili jeszcze inne grody średniowieczne, liczne zabytki drewniane i murowane. Uczestnicy na wyspę dopłynęli promem z tzw. Małego Skansenu, po czym zwiedzili Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Był to ostatni punkt programu przewidziany na ten dzień. Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczestnicy wyjazdu przybyli do miejsca zakwaterowania, które znajdowało się w Biskupinie.
Następnego dnia uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli do Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie, gdzie czekała na nich pani przewodnik. Dzieci mogły tam zobaczyć rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e., były to min. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego.
Kolejną atrakcją był przejazd kolejką do Wenecji i zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej. Muzeum to jest największym w Europie skansenem, na którego terenie zgromadzono unikatowe parowozy, wagony towarowe i osobowe, drezyny, itp. Ciekawe jest również jego położenie geograficzne . Niedaleko od skansenu znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku zbudowanego przez kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza zwanego "Krwawym Diabłem Weneckim".
Ostatnim punktem wycieczki „Piastowskim Szlakiem” było miasto Kruszwica. Uczestnicy zwiedzili Mysią Wieżę, a z jej szczytu mogli podziwiać przepiękną panoramę jeziora Gopło i Kruszwicy. Poznali tam legendę o królu Popielu, wstąpili do romańskiej kolegiaty św. Piotra i Pawła pochodzącej z początków XII wieku. W Biskupinie i Kruszwicy uczniowie mieli okazję zobaczyć miejsca ekranizacji powieści Stara Baśń w reżyserii Jerzego Hoffmana.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, które mieści się w klasycystycznej, starej fabryce sukienniczej z 1824r. Budynek ten jest zabytkiem techniki z zachowaną na pięciu kondygnacjach wewnętrzną konstrukcją drewnianą i żeliwnymi schodami. W okresie od 1826r. do wielkiego kryzysu gospodarczego produkowano tutaj wysokiej jakości sukno.
Miejsca i obiekty leżące na Szlaku Piastowskim sprzyjały dokładnemu poznaniu historii przemierzonego regionu. Dostarczyły im wiedzy o pradziejach dotyczących zarówno terenów poszczególnych grodów, jak i ogólnie ziem polskich. Eksponaty, które mieli szansę obejrzeć w czasie wyjazdu były zbierane przez wieki i są częścią dziedzictwa naszego kraju – mówią więcej o jego przeszłości, niż niejeden szkolny podręcznik.