W październiku 2024 r. w naszej szkole ruszył program profilaktyczny pod hasłem „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”, którym objęci zostali uczniowie klas trzecich. Celem programu jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Program składa się z 10 części tematycznych, które koncentrują się na kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań, poprzez rozwijanie odporności psychicznej oraz optymistycznego podejścia do życia. Każda z części obejmuje 3 spotkania po 45 minut, prowadzone zazwyczaj raz w tygodniu. Zakłada się, że optymalne rezultaty przyniesie zrealizowanie wszystkich spotkań w trakcie jednego roku szkolnego. Program został tak zbudowany, że dwa pierwsze spotkania w każdej części są najistotniejsze dla danego tematu,
a trzecie spotkanie ma charakter rozszerzający.
Zajęcia z dziećmi będą prowadzone w ramach godzin wychowawczych, profilaktycznych lub dodatkowych zajęć dydaktycznych. Najważniejszym zadaniem nauczyciela prowadzącego spotkania w programie APTECZKA jest zapewnienie bezpiecznej, przyjaznej, nieoceniającej atmosfery, aby dzieci mogły się angażować i wypowiadać bez obaw o ocenę, krytykę, czy wyśmianie przez rówieśników.
A dlaczego klasy trzecie?
Dzięki udziale w programie uczniowie klas trzecich będą mieli możliwość nabycia kompetencji niezbędnych do radzenia sobie ze stresem. Przejście do kolejnego etapu edukacyjnego jest bardzo trudnym momentem w życiu każdego ucznia, dlatego pozwoli to im lepiej przygotować się na czekające ich zmiany. Ponadto okres pomiędzy 10 a 13 rokiem życia jest czasem w którym kształtuje się optymistyczny lub pesymistyczny styl wyjaśniania. Oddziaływania podjęte w tym czasie przyniosą najkorzystniejsze efekty.
Zajęcia z programu „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” prowadzą specjaliści z Pomocnego Zakątka Psychologiczno-Pedagogicznego: pani Agnieszka Borucińska, pani Sylwia Pernach, pani Monika Sosińska i pani Joanna Wierzbicka.