Dzień Bezpiecznego Internetu jest corocznym świętem obchodzonym na całym świecie w lutym. W tym roku DBI obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Przez cały tydzień (5 - 9 II) kolejne klasy na zajęciach komputerowych i informatyce poruszały tematy dotyczące uzależnienia od Internetu, bezpiecznych zachowań w sieci i cyberprzemocy.
Również członkowie koła informatycznego nie zapomnieli o obchodach tego ważnego dnia. Każdy z uczniów przygotowywał elektroniczny komiks na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018
Wycieczka klasy Va
Uczniowie klasy Va wraz z wychowaczynią w dniu 8 lutego byli na wycieczce w Siedlcach. Obejrzeliśmy w kinie przepiękny i wzruszający film "Cudowny chłopak". Następnie udaliśmy się do redakcji "Katolickiego Radia Podlasie", gdzie dzieci zobaczyły jak wygląda nagranie audycji radiowej. Każdy mógł poczuć się przez chwilę jak redaktor nagrywając swój głos. Aby tradycji tłustego czwartku stało się zadość, na zakończenie zjedliśmy pyszne pączki w ciastkarni. http://www.radiopodlasie.pl/wiadomosci/uczniowie-z-kaluszyna-w-radiu-podlasie-4091.html
Warsztaty integracyjne w klasie Va
Już po raz drugi odbyły sie warsztaty integracyjne w klasie Va, prowadzone przez panią pedagog Joannę Wierzbicką. Podczas zajęć dzieci brały aktywny udział w różnych zabawach i grach integracyjnych, przygotowanych przez panią Asię. Pani pedagog ma doskonały kontakt z grupą. Uczniom bardzo podobały się zajęcia i będą odbywały się raz w miesiącu. Dziękujemy bardzo i czekamy na następne spotkanie.
Edukacja Inspiracja "Nie taka chemia straszna jak o niej mówią"
W dniach 11 i 12 stycznia w Pałacu w Jabłonnie pod Warszawą odbyło się spotkanie 35 nauczycieli z całej Polski, których projekty otrzymały granty w ramach programu Edukacja Inspiracja. Jest to projekt zamknięty, do którego nauczyciele zostali zaproszeni przez stypendystów i alumnów programu Edukacyjnej Fundacji im. Prof. Romana Czerneckiego EFC „Marzenie o Nauce”. To młodzi ludzie wskazali nauczycieli, którzy odegrali w ich życiu rolę inspiratora, rozbudzili w nich zainteresowania i zachęcili do działania. Ja zostałam zaproszona przez naszą absolwentkę a obecnie uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Warszawie, Julię Abramowską. Temat projektu "Nie taka chemia straszna jak o niej mówią" wybrałam po to, aby przybliżyć uczniom nowy przedmiot jakiego będą uczyć się w szkole podstawowej. Projekt będzie realizowany z uczniami uczęszczającymi na zajęcia „Koła Młodych Przyrodników". Pieniądze z grantu zostały przeznaczone na zakup fartuchów ochronnych i okularów dla uczniów oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do przeprowadzania eksperymentów.
Obóz narciarski 2018
21 stycznia grupa młodych, przyszłych narciarzy z naszej szkoły wyruszyła z samego rana do Zakopanego na obóz narciarski...
Więcej informacji w "Wiadomościach sportowych w zakładce obóz sportowy" Zdjęcia zostały dodane do galerii Obóz narciarski.
Koniec I semestru roku szkolnego 2017/2018
Pierwszy semestr nauki za nami. Dla niektórych zakończył się sukcesem, dla innych nie. Podsumowanie wyników nauki i zachowania znajdziecie w zakładce "Laureaci konkursów szkolnych".
Podczas ferii zimowych wypoczywajcie, aby z zapałem rozpocząć drugi semestr nauki. Do zobaczenia 29 stycznia.
Warsztaty garncarskie
Dnia 18.12.2017r. uczniowie naszej klasy IIIa brali udział w warsztatach garncarskich. Warsztaty te prowadził pan Ryszard Arkuszyński, który jest jednym z nielicznych polskich garncarzy. Pan Ryszard bardzo ciekawie opowiadał o sztuce wyrabiania gliny oraz sposobie tworzenia z niej różnych rzeczy. Pokazywał nam, w jaki sposób używa się koła garncarskiego. Następnie każdy z nas miał możliwość zrobienia własnego wazonu, garnka, miski bądź skarbonki. Zajęcia z panem Arkuszyńskim na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.
Magdalena Wielechowska kl. IIIa
Zapraszamy do Rycerskiego Banku Niepokalanej
Wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły mogą należeć do Rycerskiego Banku Niepokalanej, prowadzonego przez redakcję Małego Rycerzyka Niepokalanej w Niepokalanowie.
W duchu miłości i wdzięczności wobec Matki Bożej odmawiamy modlitwy "Zdrowaś Maryjo". Stan konta powiększa się poprzez nowe deklaracje i odmawianie modlitwy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i czynienie dobrych uczynków.Opiekunowie: Ewa Paruzal i Krystyna Sęktas
Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny!
13 grudnia 2017r. w naszej szkole miała miejsce kampania społeczna "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" zorganizowana dla uczniów kl. IV - VII i II klasy gimnazjum. Akcja zorganizowana była przez Wojewódzki Osrodek Ruchu Drogowego pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Uczniowie podzieleni na 4 grupy uczestniczyli w 4 aktywnościach:
- Tor rowerowy;
- Pierwsza pomoc;
- Kierowca rajdowy / symulator:
- Film nt. bezpiecznych zachowań na drodze, w domu, w stosunku do obcych, kontaktu z psami i nt. dopalaczy.Zajęcia podobały się uczniom bardzo ponieważ oprócz praktycznych umiejętności np. na temat I pomocy, otrzymali dużą dawkę przydatnej i praktycznej wiedzy. Prowadzący (policjanci, strażacy, ratownicy medyczni, kierowcy rajdowi, pracownicy WORD) wielokrotnie podkreślali koniecznośc posiadania odblasków.
Na zakończenie 4-godzinnej akcji każdy uczeń otrzymał praktyczny zestaw BRD zawierający elementy odblaskowe.
Zdjęcia z kampanii - w "Fotogalerii".
Godzina Kodowania
W dniach 4 - 10 grudnia 2017r. cały świat kodował - odbywała się Godzina Kodowania (Hour of Code). Również uczniowie naszej szkoły włączyli się w naukę programowania poprzez zabawę.
Najpierw członkowie koła informatycznego obejrzeli film promujący kodowanie, w którym znani Amerykanie (Barack Obama czy Mark Zuckerberg) zachęcali do zabawy w kodowanie i programowanie.
Potem każdy uczeń wybierał kurs programowania, który chciał zrealizować. Kurs dotyczył ulubionych gier i programów typu: Minecraft, Star Wars, Flappy Bird czy Anna i Elza. Kolejne zadania z kursu wymagały logicznego myślenia. Po przejściu wszystkich zadań i ukończeniu kursu, uczniowie otrzymali wyjątkowe certyfikaty Hour of Code.Programowanie to wstęp do wszystkiego, nie ma barier wiekowych ani płci. Hour of Code to nauka przez zabawę. Kto chciałby zacząć programować, zapraszam na stronę https://hourofcode.com/pl/learn
Izabela Borucińska
Zdjęcia z Godziny Kodowania w naszej szkole - w "Fotogalerii".
Integracyjny Koncert Mikołajkowy
Dnia 6 grudnia 2017r. uczniowie klasy IIIa oraz przedstawiciele klasy IIIb, IIIc i IIId z opiekunami wybrali się na Integracyjny Koncert Mikołajkowy, który odbył się w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim.
Występy rozpoczął wesoły Mikołaj, który sprawdził listę obecności zaproszonych szkół. Wspaniałą zabawę z Mikołajem prowadził zespół „Kosmokwaki”. Kwakot, Monia i Kwanio – trzy śmieszne maskotki zachęcały wszystkie dzieci do zabawy. W koncercie uczestniczyły dzieci niepełnosprawne oraz uczniowie z zaproszonych szkół podstawowych. Na zakończenie koncertu każde dziecko otrzymało słodki upominek od Mikołaja. Zadowoleni i weseli wróciliśmy do domu.Bartek Wielechowski kl. IIIa
Zdjęcia z koncertu - w "Fotogalerii".
VIII Międzygminny Konkurs Ortograficzny
7 grudnia 2017r. w naszej szkole odbył się VIII Międzygminny Konkurs Ortograficzny. 13 uczestników
z 7 szkół podstawowych walczyło o tytuł "Mistrza Ortografii". Zwycięzcy zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu ortograficznego.Oto laureaci i ich opiekunowie:
1. miejsce - Bernard Szponar kl. 7b
Szkoła Podstawowa w Stanisławowie
opiekun: p. Izabela Szczepanik2. miejsce - Magdalena Ostrowska kl. 6
Szkoła Podstawowa w Ładzyniu
opiekun: p. Urszula Młoduchowska3. miejsce - Amelia Bielińska kl. 5c
szkoła Podstawowa w Kałuszynie
opiekunowie: p. Sylwia Pernach i p. Katarzyna BerskaGratulujemy!!!
Zdjęcia z konkursu - w "Fotogalerii".
Wycieczka do Novego Kina w Siedlcach.
W dniu 29.11. 2017 r. biblioteka szkolna zorganizowała wycieczkę do Novego Kina w Siedlcach. Wyjazd był nagrodą finansowaną ze środków Komisji d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za udział w konkursie plastycznym "Ja i moja rodzina" oraz fotograficznym " Moja rodzina w obiektywie".
46 uczniów wraz z opiekunami obejrzało film pt. "Coco". Jego główny bohater to Miguel, w którego rodzinie od pokoleń muzyka jest zakazana. Jednak Miguel marzy, by pójść w ślady swojego idola, wielkiego muzyka Ernesta de la Cruza. Zdesperowany chce udowodnić światu swój talent, a to - za sprawą serii przedziwnych wydarzeń, doprowadzi go do niezwykle kolorowej Krainy Umarłych. Po drodze spotyka uroczego oszusta Hectora. Wspólnie spróbują rozwikłać tajemnicę z przeszłości rodziny Miguela...Film dostarczył widzom wiele radośći, ale też i wzruszeń.
W drodze powrotne tradycyjnie zatrzymaliśmy się na posiłek w McDonaldzie.
Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością
Z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego powstała publikacja skierowana do rodziców dziecka, u którego stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę oraz do opiekunów wychowujących dziecko z niepełnosprawnością. W przygotowaniu Informatora uczestniczyli m.in. pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie.
Celem Mazowieckiego Informatora dla Rodziców i Opiekunów Dziecka Niepełnosprawnością jest przekazanie rodzicom i opiekunom pełnej wiedzy o systemie wsparcia w zakresie specjalistycznej opieki medycznej, psychologicznej oraz społecznej.
Informator jest do pobrania tutaj -(Mazowiecki_Informator_dla_Rodzicow_i_Opiekunow_Dziecka_z_Niepelnosprawnoscia__1_.pdf).
Dla chętnych szkoła zapewnia wersję papierową.
XIV ZBIÓRKA MAKULATURY
W dniach 17-20 października w naszej szkole odbył się I etap „XIV zbiórki makulatury” pod hasłem „Zbieramy makulaturę, ograniczamy smog”. Udział w akcji wzięli uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej w Kałuszynie oraz Szkoły Filialnej w Chrościcach i w efekcie zebraliśmy 18820 kg. Cieszę się, że jest tak duży odzew ze strony środowiska lokalnego. Świadczy to o dużym zaangażowaniu rodziców, nauczycieli oraz wysokiej świadomości na temat gospodarki odpadami. Akcja ma wymiar edukacyjny, nasze dzieci wiedzą, że warto dbać o przyrodę, bo wszystko tak naprawdę zależy od naszych codziennych działań. Głównym przesłaniem jest zachęcenie mieszkańców do selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Nasi uczniowie uczą się jak można wykorzystywać odpady oraz jak je segregować. Dowiadują się, że przetwarzając makulaturę chronimy przede wszystkim drzewa i lasy przed wycinką, a jedna tona papieru to aż 17 drzew. Biorąc pod uwagę liczbę uczestników, mam nadzieję, że efekt świadomości ekologicznej, jaki osiągnęliśmy zostanie na lata. Konkurs będzie kontynuowany na wiosnę (II etap).
Organizator Krystyna Raczyńska vel Wasiluk
Krzyż Patriotyczny dla naszej szkoły!
11 listopada 2017r. podczas uroczystych obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę
niepodległości naszą szkołę odznaczono Krzyżem Patriotycznym za całokształt działań.
To dla nas wielkie wyróżnienie!
Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej Szkół Podstawowych
W listopadzie uczennice i uczniowie naszej szkoły wzieli udział w Mistrzostwach Powiatu SZS w piłce ręcznej.
Więcej informacji w "Wiadomościach sportowych"
I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
15 listopada w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Jednym z głównych celów konkursu było zachęcanie dzieci i młodzieży do nauki języka angielskiego oraz zdobywania i poszerzania wiedzy o krajach anglojęzycznych - ich historii, kulturze, geografii, zwyczajach, świętach, znanych postaciach itp.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl.IV-VII. Każda szkoła mogła zgłosić dwóch kandydatów. Naszą szkołę reprezentowały: Paulina Zduńczyk (w kategorii kl.IV-V) i Wiktoria Kaźmierczak (kl.VI-VII).
Konkurs nie należał do najłatwiejszych. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale również dobrą znajomością języka angielskiego.
Zwycięzcami zostali:
kl.IV-V
I miejsce – Paulina Zduńczyk SP w Kałuszynie
II miejsce – Piotr Wieczorek SP w Pustelniku
III miejsce – Paweł Ciąćka SP w Janowie
kl.VI-VII
I miejsce – Julia Popławska SP w Pustelniku
II miejsce – Jakub Kozłowski SP w Dobrem
III miejsce – Wiktoria Kaźmierczak SP w Kałuszynie
Konkurs zorganizowały i przeprowadziły nauczycielki języka angielskiego z naszej szkoły: p.Magdalena Kłoszewska, p. Magdalena Kosmalska, p. Anna Wolska i p. Ewelina Dudzińska.
Dziękujemy sponsorom za ufundowanie nagród, a byli nimi: Biuro Turystyki Młodzieżowej ATAS, Wydawnictwo MACMILLAN oraz Szkoła Językowa MrOzzy.
Mamy nadzieję, że Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych wpisze się na stałe w tradycję konkursową w naszej szkole.
Zdjęcia z konkursu możecie obejrzeć w fotogalerii.
Biwak klasy Va
Uczniowie kl. Va noc z 10 na 11 listopada 2017 roku spędzili w Szk. Podst. w Chrościcach, pod opieką wychowawczyni i rodziców pań M. Romańczuk oraz B. Kubuj. Wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku. Po zjedzeniu kiełbasek udaliśmy się do szkoły, gdzie nasz pobyt rozpoczęliśmy od gier i zabaw integracyjnych. Po czym chłopcy poszli oglądać mecz. Razem z piłkarzami pięknie odśpiewali hymn. Podczas meczu posilaliśmy się pizzą przywiezioną przez panią z Helenady. Dziewczynki wykonały piękną kartą, na której wszyscy wpisali podziękowania dla gospodarzy. Po obejrzeniu meczu bawiliśmy się na dyskotece do późnej nocy... Nikomu nie chciało się spać. Rano zjedliśmy zdrowe śniadanko przygotowane przez mamy. Aby uczcić 99 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, każde z dzieci napisało czym jest dla niego ojczyzna..? Po odśpiewaniu hymnu narodowego wszyscy przeczytali swoje teksty. W podziękowaniu za miłe przyjęcie przygotowaliśmy gospodarzom niespodziankę. Mamy nadzieję, że odnajdą Panie "dziecięcą radość". Dziękujemy Pani kerownik I. Jackiewicz i Pani Śledziewskiej za pomoc. Czas minął bardzo szybko, trzeba było wracać do domu. Każdy pytał kiedy będzie następne "nocowanie"? Było fantastycznie. Dziękuję moim uczniom, że byli suuupeeeerrr. Wychowawczyni kl. Va Krystyna Raczyńska vel Wasiluk. Zdjęcia galerii Biwak kl. Va.
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH
ŚWIĘTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Przez jeden tydzień października, w dniach 23 – 27 obchodziliśmy w naszej szkole święto biblioteki szkolnej. Z tej okazji zaprosiliśmy wszystkich czytelników do udziału w imprezach organizowanych przez bibliotekę. W poniedziałek odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Pięknego Czytania Poezji i Prozy Bolesława Leśmiana. Przez cały poniedziałek wielu uczniów odwiedzało bibliotekę kupując książki na kiermaszu lub biorąc udział w loterii fantowej przygotowanej przez Klub Miłośników Książek.
We wtorek wszyscy uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniu z podróżnikiem Florianem Pyszelem, który wrócił właśnie ze swojej trzymiesięcznej wyprawy autostopem po Azji. W środę gościliśmy panią Stanisławę Gujską, autorkę książek dla dzieci. Czwartek i piątek poświęcono patronowi szkoły. Najpierw odbył się międzyklasowy etap konkursu „Bolesław Prus – życie i twórczość, później w finale uczestnicy odpowiadali indywidualnie na pytania, zdobywając punkty dla drużyny. W piątek członkowie Klubu Miłośników Książek czytali uczniom z klas 0 i I „Królewnę bałaganiarę” Doroty Gellner i bajkę słowacką „O dwunastu miesiącach”.Więcej informacji na stronie biblioteki, zdjęcia w fotogalerii:
- Tydzień biblioteki szkolnej - Konkurs wiedzy "Bolesław Prus - życie i twórczość" - 26 - 27 X 2017r.
- Tydzień biblioteki szkolnej - Poczytaj mi starszy kolego - 27 X 2017r.
- Tydzień biblioteki szkolnej - spotkanie ze Stanisławą Gujską - 25 X 2017r.
- Tydzień biblioteki szkolnej - spotkanie z Florianem Pyszelem - 24 X 2017r.
- Tydzień biblioteki szkolnej - Konkurs pięknego czytania poezji i prozy Bolesława Leśmiana - etap szkolny - 23 X 2017r.
Archiwum Aktualności